Im głębiej w wieś, tym więcej kartek. W porównaniu z dolną wsią skromnie przedstawianą na pocztówkach, część środkową i górną uwieczniano wielokrotnie częściej. W tym odcinku wieś środkowa, czyli okolice “nowej” szkoły (dziś świetlica) i Touristenheim (były DPS, dziś …???). 

043 Gruss aus Querbach i. Isergeb.

Wyd.: Verlag v. G. Kittelmann Photogr. Kunzendorf gräfl.

Obieg: 25 czerwca 1913, Bad Flinsberg (Isergeb.)

 

Najładniejsza i najstarsza karta w tym cyklu. Prezentuje wieś ze wschodniego zbocza Prochowej. Najbliższe budynki to rejon dzisiejszej świetlicy.

Kartka wysłana do Ameryki. Ciekawe, jak do Europy wróciła…

045 Sommerfrische Querbach i. Isergeb.

Wyd.: Oswald Kühne, Photo-Kunstanstalt u. Verlag, Friedeberg / Isergeb.

Obieg: 21 czerwca 1942, QUERBACH über GREIFFENBERG (SCHLES)

 Widok znad stawu znajdującego się na tyłach Ludwigshof lub Touristenheim. Do dziś kilka małych oczek lub ich pozostałości można tam znaleźć. Dwie inne kartki w kolekcji z tym obrazkiem.

046 QUERBACH im Isergebirge.

Wyd.: Photograph Niepel, Friedeberg a. Qu.

Obieg:  4 grudnia 1908, RABISHAU

Widok wsi powtórzony na dziesiątkach podobnych kartek. Zrobiony z miejsca ponad uliczką wiodącą do naszego domu. Na pierwszym planie dwa domy, których już nie ma – jedynie ich pozostałości można jeszcze zobaczyć wśród krzewów i drzew.. W tle po lewej stronie Ludwigshof oraz Touristenheim w swojej najstarszej prezentowanej na pocztówkach formie.
Jedyna kartka, która rok produkcji ma wydrukowany (1908). Wiek wszystkich pozostałych kartek można tylko szacować na podstawie daty obiegu.

050 QUERBACH im Isergebirge Post Rabishau i. Schl. Mittel – u. Oberdorf.

Wyd.: Photograph Niepel, Friedeberg a. Qu.

Obieg:  13 grudnia 1926, QUERBACH (ISERGEB.)

 Liczne kartki z tym obrazkiem w kolekcji z lat 1913-1926.

054 Querbach i. Isergeb.

Wyd.: Osw. Kühne. Photo-Kunstanstalt u. Verlag, Friedeberg a. Qu.

Obieg:  ?? sierpnia 1937, GREIFFENBERG (SCHLESIEN)

Młodsza o kilkanaście lat wersja tego samego ujęcia. Roślinność już bardziej wyrosła, zasłaniając częściowo budynki. Touristenheim w międzyczasie przeszedł gruntowny remont i zmienił się w Erholungsheim.
Liczne kartki z tym widokiem z lat 1935-1937.

055 Querbach i. Isergeb.

Wyd.: Osw. Kühne. Photo-Kunstanstalt u. Verlag, Friedeberg a. Qu.

Obieg:  24 września 1938GIEHREN über GREIFFENBERG (SCHLES)

Inna mutacja tego samego widoku. Choć kartki wyglądają identycznie na pierwszy rzut oka, to liczne szczegóły wskazują, że to inne zdjęcie. I pora roku inna sądząc po roślinności.  Nadawca narysował strzałkę wskazującą Lasek (Förstel).

057 Gruß aus Querbach i. Isergeb.  Gasthof zum Hirschstein

Wyd.: Verlag Gustav Förster. Dressden-F., Weißeritzstr. 34

Bez obiegu

Jeszcze jedna wersja tego samego ujęcia – tym razem fotograf nieco się cofnął i skierował obiektyw bardziej w lewo. No i coś się stało z domkiem po prawej – na poprzednich kartkach bardzo widoczny, tutaj znika za drzewami.

Na odwrocie informacja o Karczmie Sądowej występującej tu pod nazwą Gasthof zum Hirschstein, której ówczesnym właścicielem był O. Heidrich.

Inna identyczna kartka w kolekcji ale bez miniaturki Karczmy i również bez obiegu. Obie wydane nakładem zakładu Gustava Förstera z Drezna – jedyne kartki tego wydawcy w mojej kolekcji.

059 Blick vom Hirschstein auf Sommerfrische Querbach Isergeb.

Wyd.: Oswald Kühne, Photo-Kunstanstalt u. Verlag, Friedeberg, Isergeb.

Obieg:  16 pażdziernika 1939GREIFFENBERG (SCHLESIEN)

Widok niemożliwy. Przez tę samą uliczkę, co powyższe zdjęcia, ale zasłoniętą tutaj przez skały przeniesione ręką grafika być może z Jelenich Skał. W każdym razie takiego widoku nie ma i nie było w Przecznicy. Artysta chciał dobrze, więc mu wybaczamy…