Landhaus Brückner, Villa Brückner, Villa Brückner Hofnung, Villa Goldene Aussicht,  Berg-Hotel – czyli willa Złoty Widok.

Adres do 1945: Querbach 231

Adres po 1945: ? (budynek zburzony w latach 50-ych)

Krótka historia nietypowego dla Przecznicy budynku. Architektonicznie nie pasującego do otoczenia, bo nie był to ani drewniany dom przysłupowy, ani kamienny budynek mieszkalno-inwentarski, jakich we wsi była zdecydowana większość. Wybudowany na przełomie XIX i XX wieku bardziej swą bryłą przypominał klocki stawiane w czasach PRL-u. Choć  trzeba przyznać, że dwuspadowy dach i zabudowana weranda uszlachetniały nieco jego wygląd. 

Prawdopodobnie od początku miał służyć jako pensjonat – w odróżnieniu od innych pensjonatów we wsi, które w większości najpierw zwykłymi domami były, a dopiero z czasem wraz z rozwojem turystyki zyskiwały dodatkową funkcję. Nie znam dokładnej daty powstania budynku. Chronik Querbach pod rokiem 1901 odnotowuje po raz pierwszy jego istnienie. Właścicielką pensjonatu była Luzie (Lucie) Brückner, od nazwiska której pochodziła pierwotna nazwa willi. Do 1945r. nazwy obiektu nieco się zmieniały, co zobaczymy na poniższych kartkach.

A kartek z wizerunkiem willi wyszło i wysłano dość sporo. Tylko nieliczne z nich jednak prezentują samą willę, a na wielu innych odnajdujemy ją jako jeden z kilku obiektów górnej części wsi.

Najstarsza kartka dowodząca istnienia willi została nadana w 1915r. i prezentuje sąsiedni Kaiser-Wilhelm Baude. Samą willę ledwo w tym ujęciu widać, wystaje tylko szczyt dachu. Ale pierwszy pocztówkowy ślad budynku jest.

Kolejna chronologicznie kartka pochodzi pewnie tuż sprzed 1920r. Na obrazku widzimy całą okolicę z centralnie pokazaną willą. Nadawca (jak później wyjaśnię – właścicielka pensjonatu) zaznaczyła strzałka budynek i dopisała jego nazwę: Villa Brückner. Może to potoczna nazwa była, a może nazwa Goldene Aussicht, pod którą ją bardziej kojarzymy, jeszcze wtedy nie funkcjonowała? Widać z tego ujęcia, jak bardzo ten trzypiętrowy budynek dominował nad okolicą.

Z 1928r. (wg daty nadania) pochodzi kartka z Kaiser-Wilhelm Baude, fragmentem willi Brückner i Tłoczyną w tle.

W  kolejnym roku, 1929r., nadano kolejną kartę z widokiem Kaiser-Wilhelm Baude i fragmentem willi Brückner w tle. Być może kartek z widokiem samej willi jeszcze w tym czasie nie było i nadawca wykorzystał tę, zaznaczając na niej pensjonat, w którym mieszkał. Co ciekawe, ten jeden jedyny raz widzimy tu – ręcznie co prawda dopisaną – nieco inną nazwę: Willa Brückner Hofnung.

Zimowa kartka z 1934r. ze znacznie lepszym widokiem willi.

Kartka nadana również w 1934r. pokazuje ciekawe ujęcie – mimo że widzimy na niej spory obszar Radoszkowa, to na pierwszy rzut oka wydaje się, że willa jest tam jedynym budynkiem. Na powiększeniu widać, że budynek został na nowo pomalowany. 

Na odwrocie krótki  jego opis, z nazwą zapisaną jako Goldne Aussicht a nie Goldene. I chyba nie jest to błąd, bo z taką pisownią spotkałem się również w przypadku innych Złotych Widoków, np. w Karkonoszach. Tym bardziej, że kartkę wysłała sama właścicielka willi – Lucie Brückner.  Pisana chyba “Lucie”, a nie jak podaje Chronik Querbach “Luzie”. Obie pisownie i w tamtych i w obecnych czasach w Niemczech funkcjonują, ale zaufajmy właścicielce imienia.

Z tego samego roku pochodzi kartka z widokiem całego Radoszkowa – i tu willa nie ginie wśród drzew i innych budynków.

Pierwsza kartka w mojej kolekcji, na której willa jest głównym bohaterem, a nie tylko elementem tła. Ciekawostką jest błędne wydrukowanie nazwy miejscowości – Auerbach. Tym dziwniejsze, że wydawca Richter miał pracownię w Mirsku i wydał kilka kartek z Przecznicą. Kartka zapisana dwustronnie znanym już z jednej z poprzednich pocztówek charakterem pisma właścicielki Lucie Brückner.

Na odwrocie krótki opis pensjonatu.

Kartka zapisana dwustronnie znanym już z jednej z poprzednich pocztówek charakterem pisma właścicielki Lucie Brückner.

Północno-wschodnie ujęcie willi na pocztówce nadanej w 1938 roku. W międzyczasie budynkowi przybyły werandy. 

Na odwrocie nazwa willi w wersji Goldene Aussicht, nieco dłuższy opis i odręczny dopisek nadawcy “Lucie Brückner”.

Widok willi, bliskiej okolicy i wycinki w lesie powyżej wsi na kartce zapisanej 22 lipca 1940 roku. Sama kartka nieco starsza – z 1937r. lub nieco wcześniejsza. Ale nie została ona nadana jako pocztówka – być może wysłano ją w kopercie lub wręczono osobiście. Jest to bowiem zaproszenie, jakie Ellen i Muttel oferują mamuśce (Muttchen), na 14-dniowy pobyt wypoczynkowy (niem. Erholungaufenhalt) w willi Goldene Aussicht w drugiej połowie sierpnia 1940r.

Willa i górna wieś z około 1940r.

I to samo zdjęcie na innej wersji pocztówki nadanej już po 1945r. (1952?) ze Świeradowa do Warszawy. 

Zamiast Hindenburga, Beethovena czy innej Germanii, ze znaczka patrzy na nas towarzysz Bierut. Starannie zamazano niemiecki opis kartki, ale już nie nazwę wydawcy.

Bloki przy Asnyka 2 w Warszawie stoją nadal. 

Kiedy tę kartkę nadawano i sama Villa Brückner też pewnie jeszcze stała. Rozebrano ją w latach pięćdziesiątych. Ciekawe co z tego materiału zbudowano: starówkę w Warszawie, wrocławski rynek czy któryś z okolicznych domów?

Chronik Querbach wspomina jeszcze, że w pewnym momencie pensjonat zmienił nazwę na Berg-Hotel a właścicielem był Willy Schilhanek. Nic mi więcej jednak nie wiadomo – ani o losach Lucie, ani o nowym właścicielu ani o dacie, kiedy willa zmieniła właściciela.