Niech żyją!

Obecnie w Polsce można polować na 13 różnych gatunków ptaków. Wiele spośród nich to gatunki coraz rzadsze, nawet bez polowania poddawane wielkiej presji człowieka.

Kilka argumentów, z powodu których trzeba wesprzeć tę kampanię swoim podpisem:

#1 Ptaki mają dość naturalnych drapieżników. Śmiertelność wśród ptaków jest bardzo wysoka na każdym etapie ich życia. A jednocześnie żadne z ptasich populacji nie wykazują nienaturalnego przegęszczenia, które trzeba by ograniczać polowaniami.

#2 Mięso z dzikich ptaków nie ma żadnego znaczenia ani ekonomicznego, ani dla wyżywienia kraju. Wokół Ujścia Warty, jednej z najważniejszych ostoi ptaków w Europie, organizowane bywają polowania-masakry, podczas których 6-8 myśliwych zabija w czasie jednego polowania nawet kilkaset dzikich gęsi. Tego nie robi się dla pozyskania żywności – to czyste strzelanie do rzutków, w którym rolę tych ostatnich pełnią żywe stworzenia.

#3 W wyniku polowań na ptaki łowne zabijane są także gatunki chronione. Dla   rozpoznania wielu gatunków ptaków potrzebna jest specjalistyczna wiedza ornitologiczna, której myśliwi nie mają. Strzelają do “zwykłych” kaczek i gęsi, wśród których są hełmiatki, podgorzałki, ogorzałki, cyranki, krakwy, gęsi małe, gęsi krótkodziobe… – wszystkie chronione i nie do rozpoznania w ułamku sekundy przed oddaniem strzału.

#4 Co roku w Polsce wystrzeliwuje się ok. 300-600 ton ołowiu. To ten sam poziom, co łączna emisja przemysłu i transportu w naszy,m kraju (416t w 2016) .

#5 Zważywszy na charakterystykę strzelania z amunicji śrutowej oraz specyficzne warunki polowań (świt, zmierzch, noc, mgła), odsetek strzałów śmiertelnych wynosi zaledwie 30-40 proc. Pozostałe 60-70 proc. to strzały niecelne lub postrzelenia powodujące w konsekwencji powolną śmierć zwierząt.

#6 Choć myślistwo generalnie, a strzelanie do ptaków w szczególności, to polska tradycja, nie każdą tradycję musimy pielęgnować i przekazywać następnym pokoleniom. Tradycją było również niewolnictwo, brak praw wyborczych dla kobiet czy palenie czarownic na stosie. 

 Zgadzasz się? Poprzyj petycję!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *