Grubodziób (Coccothraustes coccothraustes) – największy z naszych łuszczaków, najbardziej kolorowy, z największym proporcjonalnie dziobem – stąd i jego polska nazwa gatunkowa. Widziałem go tylko kilka razy w życiu, dzisiaj po raz drugi w Przecznicy. Z aparatem pod ręką.
Mieszkaniec lasów liściastych, preferuje raczej niż niż wyż, koło człowieka pojawia się raczej zimą… – stąd dość rzadkie jego obserwacje, choć jest ptakiem dość licznym, jego populację w Polsce ocenia się na poand 300 tysięcy par.
Z wyglądu laikowi może przypominać kuzynkę ziębę ze względu na podobne dominujące kolory. Jest jednak od niej poand dwa razy cięższy. Nie do pomylenia z jakimkolwiek innym ptakiem jest również jego olbrzymi dziób stanowiący znaczą część głowy ptaka.
Jego łacińska nazwa oznacza kruszący kokosy. Z braku kokosów w Przecznicy kruszy z łatwością pestki czereśni czy śliwek a także bukiew, którą uwielbia. Co ciekawe, upolowawszy czereśnię, odrzuca miąższ, kruszy pestkę (wywierając nacisk 70kg) i zjada tylko wewnętrzne nasionko.