Ptaki zimą policzone

Pod egidą OTOP i we współpracy z BirdLife International w dniach 25-27 stycznia 2019 roku odbyła się w wielu krajach akcja zimowego ptakoliczenia. W Polsce to już 15. edycja, ale w Przecznicy liczyliśmy ptaki po raz pierwszy. Więcej o ogólnopolskim ptakoliczeniu można przeczytać na stronach OTOP . W Przecznicy było tak:

Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę amatorzy ptakoliczenia dopisali. Akcja rozpropagowana była poprzez plakaty w Przecznicy, informacje na stronach gminy, na social media oraz w audycji Z Muzycznym Radiem na Szlaku Arka Włodarskiego. W spacerach wzięło udział łącznie 20 osób i byli to zarówno mieszkańcy wsi, jak i goście z Mirska i Świeradowa. Cieszył również udział dzieci i młodzieży.

Aura nie bardzo sprzyjała ptasim obserwacjom – w sobotę mocno prószył śnieg ograniczając widoczność, w niedzielę było wietrznie ograniczając ruchliwość ptaków. Ale założenie było takie, że niezależnie od warunków oba spacery  się odbędą – i się odbyły. 

Ładnych fotografii nie dało się jednak zrobić – wszystkie poniższe zdjęcia pochodzą z Wikipedii. 

Łącznie w ciągu dwóch dni zaobserwowaliśmy 13 różnych gatunków ptaków – 8 pierwszego dnia i 11 drugiego. Porównując to z moimi  codziennymi obserwacjami, były to wyniki średnie – minimalnie można było spodziewać się 5 gatunków, przy większym łucie szczęścia nawet 20. 

Z 25 obserwacjami zwyciężyła sikorka bogatka. Rodzinę sikorek uzupełniły także modraszki i jedna czarnogłówka.

Drugą najliczniejszą rodziną ptaków były krukowate. Widzieliśmy 7 kruków, 5 sójek oraz 2 orzechówki.

Ogromnie cieszy obserwacja aż dwóch gatunków dzięciołów. O ile dzięcioła dużego należało się spodziewać, to obserwacja samiczki dzięciołka była całkowitym zaskoczeniem – w całej mojej kilkuletniej historii ptaszenia w Przecznicy ani razu tego najmniejszego naszego dzięcioła nie widziałem.

Kilka innych ptasich rodzin było reprezentowanych przez pojedyncze gatunki: mazurki, trznadle, raniuszki, kosy i jednego kowalika

Wyniki na formularzu elektronicznym zostały już wysłane do OTOP. Ogólnopolskiego podsumowania możemy się spodziewać pewnie dopiero pod koniec lutego lub w marcu. Dam znać, gdy się pojawią.

Zapraszam na kolejne ptasie akcje – wiosenne Spring Alive, jesienne Europejskie Dni Ptaków – i do codziennych własnych obserwacji. A gdy zobaczysz ciekawego ptaka w okolicy Przecznicy, daj mi koniecznie znać!