Dużo wszystkiego

Dwie wizyty na stawach w odstępie kilku dni: pod Rębiszowem i pod Podgórzynem. Obie późnopopołudniowe, gdy aktywność ptaków jest niewielka, ale warto było. Na Rębiszowie niewiele ptaków, ale sporo gatunków; w Podgórzynie odwrotnie – mnóstwo ptactwa wodnego, ale stosunkowo niewiele gatunków. 

Poniżej krótka skompilowana relacja zdjęciowa z obydwu wycieczek.

Poraz kolejny bohaterem dnia jest błotniak stawowy – zdjęcia trochę lepsze niż wcześniejsze, więc trudna się powstrzymać przed ich pokazaniem.  

Błotniak o złotej godzinie

Choć nie idealnie, bo długim obiektywem z ręki, zdjęcie wyostrzyło się na znieruchomiałym w powietrzu błotniaku intensywnie machającym skrzydłami.

Zdjęcie najlepiej ilustrujące bogactwo ptactwa na Stawach Podgórzyńskich. Na próżno szukać takich widoków w Rębiszowie.

Czapla biała ma bardzo duży dystans ucieczki – jeden zbyt szybki ruch i po ptokach.

NA jednych i drugich stawach łabędzie nieme wodzą już nieco podrośnięte młode, ale widzieliśmy też jedno gniazdo z jajkami.

Para czernic, głowienek i pojedynczy perkoz dwuczuby

Pozująca gęsiówka egipska

Duża kolonia kormoranów

Zawieszona na niebie pustułka

Po ornitologicznych mykologiczna obserwacja – żółciak siarkowy

W takich wyjściowych kostiumach zwykle paradujemy po stawach, łąkach i lasach

Nie liczyłem dokładnie, ale w trakcie tych dwóch wizyt na stawach upolowaliśmy pewnie około sześćdziesięciu gatunków ptaków.   

2 comments

 1. TS says:

  Imponujące zdjęcia i ilość gatunków.
  Jaki jest poziom wody w stawach ? U nas zaczyna się niestety susza po wcześniejszych podtopieniach i plaga komarów w ogródkach działkowych.
  Bardzo malownicze są te wysepki z kormoranami. Czy to są skały wystające z wody? Niesamowite. Bardzo mi się podobają. Gdzie to jest, w Rębiszowie czy w Podgórzynie ?

  • admin says:

   Poziom wody na jednych i drugich stawach jest regulowany zastawkami, więc jest tyle co trzeba. W jednym ze stawów w Rębiszowie poziom wody jest chyba nawet wyższy niż wiosną, bo miejsce gdzie gniazdowały perkozy zostało zatopione. Kormorany mają swą kolonię w Podgórzynie, gdzie generalnie jest dużo większe bogactwa ptactwa niż w Rębiszowie. Całe Stawy Podgórzyńskie to twór człowieka, wysepki ze skałkami też. Ładnie tam.

Comments are closed.