Zauroczeni

Z tygodniowym opóźnieniem krótka relacja z wystawy Zauroczeni Karkonoszami w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze. Wystawy już niestey zamkniętej.

Muzeum pokazało własne zbiory malarstwa pejzażowego artystów śląskich XIX i pierwszej połowy XXw. Wiele prac wyszło spod pędzli artystów skupionych w Stowarzyszeniu Artystów św. Łukasza w Szkalrskiej Porębie. Tematem przewodnim wszystkich kilkudziesięciu prac były Karkonosze i Góry Izerskie.  Niektóre z tych prac znamy na przykład z pocztówek wydawanych do 1945r. 

Nie znając zasobów Muzeum, spodziewałem się jednak ujrzeć sporo prac “oczywistych” malarzy: Karla Ernsta Morgensterna, Friedricha Iwana i Paula Austa.  To głównie ich prace trafiały licznie na pocztówki. I rzeczywiście, obrazy tych dwóch pierwszych znalazłem, choć niewiele. Austa nie było wcale. 

Na zdjęciu obok jeden z pocztówkowych motywów Morgensterna.

 

Mały kącik prac Friedricha Iwana.

 

Miłym zaskoczeniem były obrazy artystów mi wcześniej nieznanych, np. Getrude Staats. Dwie z kilku jej prac obok.

Polecam wyguglowanie więcej informacji o tej wrocławskiej malarce.

 

Pejzaż z chatą i ulami Artura Wasnera – też ładny i klimatyczny widok.

Z oczywistych względów na wystawie zabrakło najbardziej chyba znanego i mojego ulubionego pejzażu karkonoskiego – Blick von Warmbrunn auf die Kleine Sturmhaube (Widok z Cieplic na Mały Szyszak) Caspara Davida Friedricha:

Taki widok z Cieplic przez Sobieszów i Chojnik na Główny Grzbiet Karkonoski oczywiście nie istnieje, ale tak przedstawiał  właśnie swój świat Caspar Friedrich. Miałem przyjemność oglądać ten obraz – i to dwa razy – w Muzeum Sztuk Pięknych im. Puszkina w Moskwie.