Kanał powstał w XIX wieku, więc jako on piastowski.
To tędy płyną ładunki morskie do i ze Szczecina. Do niedawna tylko drobnica, bo tor wodny miał 9,5m głębokości. Teraz jest pogłębiany do 12,5 metra, co umożliwi pływanie tędy również i statkom oceanicznym.
Materiał pochodzący z pogłębiania toru wodnego trafia na pola refulacyjne. Jest ich kilka w całym obszarze Zalewu Szczecińskiego, bo i olbrzymie masy piachu i ziemi trzeba wydobyć i jakoś zagospodarować. Tworzone są na przykład nowe wyspy na Zalewie (Brysna i Śmięcka), na których mają powstać ptasie rezerwaty.
Trafiamy na jeden z takich obszarów składowania refulatów. Widok nieoczekiwany – między lasem a wodami Zalewu powstała pustynia o powierzchni kilku hektarów.
Witam. Bardzo ciekawa wyprawa. Zastanawiam się, czy nazwa kanału (Kanał Piastowski) nawiązuje do zdobycia przez Bolesława Chrobrego potężnego Jomsborga, który leżał u ujścia Odry do Bałtyku. Historia ta jest ciekawie opisana w powieści “Bolesław Chrobry” ( tom I część V, Antoni Gołubiew).
Też się zastanawiałem, czy jest jakiś specyficzny powód nawiązania do Piastów w nazwie kanału powstałego stosunkowo niedawno, ale nic nie znalazłem. Czyli nazwę nadano raczej na ogólnej fali nadawania piastowskich nazw “Ziemiom Odzyskanym”. Pozdrawiam!
Znalazłam informację, że na brzegu cieśniny Dziwny znajduje się CENTRUM SŁOWIAN I WIKINGÓW JOMSBORG_VINETA Wolin. Jest to skansen złożony z repliki osady z okresu IX-XI wieku: 27 chat, 2 bramy z wałami i umocnieniami obronnymi, nabrzeże portowe, łódź wikińska “Orzeł Jumnie”. Odbywa się tam Festiwal Słowian i Wikingów (05.-07.08.), Warsztaty Archeologii Eksperymentalnej, rejsy łodzią wikińską, rekonstrukcje obchodów świąt słowiańskich. Skansen można zwiedzać. Może oni znają odpowiedź na pytanie, co Piastowie mają wspólnego z kanałem i tymi terenami Polski ? Informacje o Centrum są na stronie jomsborg-vineta.com Ciekawa inicjatywa.