Sporo jeszcze ta nasza przecznicka ziemia kryje skarbów, sadząc po nowo pojawiających się “odkrywkach” i zasłyszanych tu i ówdzie wiadomościach. Sam poszukiwaczem nie jestem, ale czasem dobrzy ludzie podrzucą co nieco. Polecam przy okazji blog Jelenia Skała.
Ostatnio wpadło w moje ręce bardzo ciekawe znalezisko wykopane na moim własnym gruncie przez zaprzyjaźnionego szperacza. Wytropione w miejscu, gdzie sam bym niczego nie szukał, bo z map wynika, że niczego tam nigdy nie było – może pole czy łąka…
Znaleziskiem tym była obrączka aluminiowa o średnicy mniej więcej ludzkich rozmiarów, czyli 18-20mm. Jej identyfikacja nie była trudna, bo napis wytłoczony na obwodzie szybko naprowadził na właściwy trop.
Pełny napis idzie tak: RDKl 1938 AJ 5185 IV FR
czyli Reichsbund Deutscher Kleintierzüchter, 1938 Jahr, Bezirk (Gebiet) AJ, nr 5185, IV Rassegeflügel Fachgruppe
co oznacza Związek Hodowców Drobnych Zwierząt Rzeszy Niemieckiej, rok 1938, Rejon AJ, nr 5185, Sekcja IV Ptactwa Rasowego.
Tu się kończy mądrość Internetu. Nie wiem, jakie dokładnie ptactwo tę obrączkę nosiło – na gołębia czy kurę za duża, nie mogło być to również dzikie ptactwo.. Może jakieś gęsi czy bażanty hodowlane? Jakieś podpowiedzi?