Intrygująca kartka z Przecznicy

Drogą kupna nabyłem ostatnio taką kartkę: 

(czerwone kreski i adres strony nałożone przeze mnie)

Z samego obrazka nigdy bym nie wywiódł jakiegokolwiek połączenia tej kartki z Przecznicą. Ale tytuł kartki nie pozostawia wątpliwości: “Berghäusler im Hegewald. Querbach im Isergebirge, Post Greiffenberg i. Schles.” 

Kartkę wykonano w technice drzeworytu (niem. Holzschnitt) – jak żadną inną kartkę z Przecznicy czy Gór Izerskich.

Wydana na dość cienkim papierze – połowa grubości typowej kartki. Choć papier wydaje się być stary, można by na siłę dopatrywać się współcześniejszej podróbki.

Brak obiegu. Nie ma nazwy wydawcy. Nie była zapisana. Format strony adresowej niespotykany na innych znanych mi kartach, a graficznie najbliższe jej wydawnictwa pochodzą z lat 1910-1917. 

Nie jest mi również znany w naszej okolicy toponim Hegewald. Najbliżej nazwa ta występuje po stronie czeskiej i do 1945r. oznaczała miejscowość Hajniste koło Novego Mesta. Niby blisko, ale nie na tyle by czy do Querbach, czy pod pocztę w Greiffenberg podpadała. 

Obrazek przedstawia dość nowocześnie wyglądający domek leśny. Oprócz zapachu lasu, modernizmem tu również pachnie, co wskazywałoby na lata po pierwszej wojnie. Może ktoś w latach 30. postawił sobie taki domek na własnym kawałku lasu w okolicach Querbach i nazwał go Hegewald?

Samo Hegewald można tłumaczyć jako rezerwat leśny – bardziej dosłownie: obszar lasu podlegający ochronie. Może więc Hegewald to nie toponim, a zwykły niemiecki rzeczownik pisany  jak to po niemiecku – wielką literą i oznaczający kawałek lasu objęty ochroną?  

Inny trop: miłośnikom Przecznicy znana jest z pewnością postać Arno Henschela – malarza niemieckiego związanego z Przecznicą. Mamy w Przecznicy jego autoportet. I tenże autoportret – oraz parę innych jego prac – jest wykonany właśnie w technice drzeworytu. Choć dużo subtelniejszym dłutem jednak… Miałaby ta kartka coś wspólnego z Henschelem?

Tak czy inaczej – niewiele wiem o tej kartce: skąd ona i co przedstawia? Gdyby nie podpis, wątpiłbym w jakikolwiek jej związek z Przecznicą i Górami Izerskimi. 

Ktokolwiek wie, ktokolwiek słyszał… Może inni znawcy pocztówek przecznickich; może osoby, które dokładniej poznały twórczość Henschela; może Ci z Was, którzy mieli lub nadal mają bliższe kontakty z Querbacherami… – może znacie odpowiedź? Podrzućcie choć luźne skojarzenia, którymi będę mógł podążyć.