GoniecInformacje o niedawno minionych, bieżących i przyszłych wydarzeniach w Przecznicy21/04/2014: Projekt PRZECZNICA

Za serwisem informacyjnym Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i stroną Art Pension na Facebooku:
W dniach 7-12 kwietnia w Przecznicy w Górach Izerskich realizowany był projekt „Tradycje turystyczne Przecznicy. Ścieżka dydaktyczna”. Dzięki połączonym siłom zespołów studentów z Laboratorium Designu Interdyscyplinarnego na kierunku Wzornictwa, prowadzonego przez dr. Michała Filipiaka, oraz Pracowni Grafiki Informacyjnej na Wydziale Grafiki i Komunikacji Wizualnej, prowadzonej przez dr. hab. Lucynę Talejko-Kwiatkowską i mgr Agatę Kulczyk, powstała koncepcja sieci tablic informacyjnych w Przecznicy. Wyjściowy materiał został przygotowany w oparciu o historyczne opracowania i dostępne źródła ikonograficzne wsi - w tym również ze zbiorów autora tej strony. Projekt powstał przy współpracy z Gminą Mirsk oraz Fundacją Propagandy Sztuki, czyli Asią i Olgierdem. Planowany termin wdrożenia projektu – jesień 2014. Nie mogę się doczekać...
Wstępne materiały przygotowane przez studentów:

Projekt Przecznica

Spotkanie w Art Pension z Burmistrzem
Projekt Przecznica19/04/2014: WIELKANOC 2014

Po chłodnym Wielkikm Piątku, Wielka Sobota rozpoczęła się obiecująco.Święcenie pokarmów odbyło się przy kapliczce w słonecznej aurze.

Wielkanoc 201422/03/2014: PRZEBUDOWA DROGI MLĄDZ - RADOSZKÓW

Gmina Mirsk ogłasza przetarg na przebudowę drogi gminnej nr 112720 D Mlądz - Przecznica(Radoszków) na długości 3194 m wraz z odbudową rowów melioracyjnych na długości 640 m i odbudową 4 przepustów o ogólnej długości 60m - likwidacji szkód powodziowych z 2013r. Numer ogłoszenia: 87738 - 2014; data zamieszczenia: 14.03.2014.

Szczegóły13/05/2013: SPOTKANIE AUTORSKIE: PRZECZNICA W GÓRACH IZERSKICH HISTORIA I WIDOKÓWKI - RELACJA BEZPOŚRENDIA

Pan Krzysztof Tęcza, uczestnik spotkania i autor notek, które ukazały się na łamach innych portali, był łaskaw podzielić się swoją relacją i zdjęciami bezpośrednio z Gońcem. Dziękuję serdecznie. Relacja poniżej.

Spotkanie autorskie

Przecznica w Górach Izerskich

Przecznica to mała, żeby nie powiedzieć bardzo mała, miejscowość w Górach Izerskich. Dzisiaj położona poza głównymi terenami turystycznego zainteresowania przybywających tutaj gości, przed II wojną światową była bardzo popularnym miejscem odpoczynku oraz bazą do wyruszania na wycieczki po okolicy bliższej i dalszej. Porównując dostępne dane statystyczne, nie możemy wręcz uwierzyć, by przyjeżdżało tutaj tak wielu turystów. A jednak.

Czym zatem przedwojenni gestorzy bazy wypoczynkowej przyciągali potencjalnych gości? Otóż wydaje się, że podstawowa sprawa to życzliwość z jaką mieszkańcy podejmowali letników. Piszę letników, gdyż większość bazy noclegowej przystosowana była do udzielania gościny w okresie letnim. Gospodarze często na ten okres przenosili się do stodół a swoje domy użyczali przyjezdnym. W okolicy było wytyczonych kilka szlaków turystycznych. Magnesem przyciągającym chętnych była panorama z Jelenich Skał położonych na zboczu Tłoczyny. Poza tym organizowano tu wiele imprez, choćby bale maskowe. Oczywiście uczestnicy tych bali mieli możliwość wypożyczenia masek i stosownych strojów. Turyści dzielili się na takich, którzy wyruszali rano na szlak, by pod wieczór powrócić korzystając z dostępnych środków lokomocji, których o dziwo wcale nie było mniej jak dzisiaj, oraz na takich, którzy rano wyjeżdżali choćby do Świeradowa Zdroju i stamtąd pieszo zmierzali w stronę miejsca noclegu.

W Przecznicy istniało m. in. kółko teatralne, chór dziecięcy i mieszany, towarzystwo cyklistów, klub gimnastyczny, zespół folklorystyczny, towarzystwo turystyczne. Wyroby niektórych z działających tu firm znane były daleko poza granicami miejscowości. Przykładem tego jest choćby ser znany jako „Przecznicki Camembert”. Najbardziej jednak „rozsławił” tę miejscowość fakt urodzenia na początku XX wieku cielaka z dwiema głowami i dwoma ogonami. Pocztówka z jego wizerunkiem była jedną z najbardziej znanych pocztówek w tamtym okresie. Wśród przebywających tutaj osób wyróżnia się Arno Henschel, znany malarz, grafik i rysownik, tworzący w pierwszej połowie XX wieku. Zachowało się wiele jego obrazów, na których uwiecznił piękno tych okolic.

Spotkanie autorskie Myślę, że przytoczony powyżej wstęp jest wystarczający do zaprezentowania wydarzenia, jakie miało miejsce w Przecznicy w dniu 30 kwietnia 2013 roku. W wiejskiej świetlicy spotkali się mieszkańcy wsi oraz miłośnicy tych stron. Okazją była prezentacja napisanej przez Marię Höfer i Andrzeja Zuterka publikacji „Przecznica w Górach Izerskich, historia i widokówki”. Autorzy, marzący o spokojnym życiu w zacisznej okolicy, gdy zobaczyli stary, wymagający remontu dom w Przecznicy, nie wahali się zbyt długo. Kupili go, zawinęli rękawy i wzięli się do ciężkiej pracy. Gdy doprowadzili budynek do prawidłowego stanu zaczęli rozglądać się po okolicy. Zaciekawieni dużą ilością opuszczonych domów pytali się o przyczyny takiego stanu rzeczy sąsiadów. Wtedy poznali pierwsze fakty z przeszłości, zarówno tej powojennej jak i przedwojennej. Zaczęli poznawać dawnych mieszkańców przyjeżdżających tu w odwiedziny. To czego się dowiadywali wyzwoliło w nich chęć, by zacząć gromadzić wszystko z myślą o napisaniu historii miejscowości. Zaczęli szukać starych dokumentów. Podstawowe informacje dawały im stare karty pocztowe (dobrze ponad sto pięćdziesiąt sztuk). Dotarli do byłego mieszkańca Przecznicy, pana Johema Birka, posiadającego wiele cennych dokumentów i informacji. Poza tym korzystali z danych zgromadzonych w archiwach, muzeach oraz w literaturze. Po piętnastu latach pobytu w Przecznicy, uważając się, i słusznie, za ludzi stąd, autorzy wrośli w miejscową społeczność na tyle, że mogą spokojnie o swoim miejscu zamieszkania mówić, iż jest to ich dom, prawdziwy dom. Mogą powiedzieć, że czują więź łączącą miejscowe społeczeństwo, które tak jak przed wojną, znowu jest sobie wzajem życzliwe i chętnie sobie pomaga. Do tego, nie czując zbędnych uprzedzeń, mieszkańcy wsi nawiązują kontakty z przyjeżdżającymi tu przedwojennymi obywatelami wsi. Dlatego też książka o Przecznicy została wydana zarówno w języku polskim jak i niemieckim.

Spotkanie autorskie Obecny na spotkaniu Burmistrz Miasta i Gminy Mirsk, pan Andrzej Jasiński, dziękując autorom za ich trud, słusznie zauważył, że gdy wszystkim wydaje się, że już wszystko znają, nagle przyjeżdżają nowi ludzie, z nowym spojrzeniem, i okazuje się, iż zauważają oni w inny sposób to co wszyscy widzą codziennie. Do czego zdążyli się już przyzwyczaić. To nowe spojrzenie przyczynia się także do ożywienia w codziennym, wydawało by się monotonnym życiu danej społeczności. Przyjeżdżając na to spotkanie byłem ciekaw autorów, ich motywacji do podjęcia się tak ciężkiego zadania. W pewnym sensie spodziewałem się tego, co od nich usłyszałem. Powody są zawsze takie same. Chęć poznania historii związanej z nowym miejscem mojego ziemskiego pobytu, mojego domu, jego okolicy i ludzi, którzy mieszkali tu przede mną. Ja jednak zauważyłem coś co zdarza się o wiele rzadziej. Otóż ile razy pan Andrzej Zuterek opowiadał nam o swojej pracy, o poszukiwaniach dokumentów, o poznawaniu nowych ludzi, jego oczy błyszczały coraz jaśniej. Widać było, że to prawdziwy pasjonat, że żyje tym o czym opowiada. I właśnie dlatego jestem pewien, że omawiana publikacja będzie wartościową pozycją. Bo same suche fakty nic nie znaczą, gdy w ich opracowanie nie włoży się choć trochę uczucia.

Krzysztof Tęcza06/05/2013: SPOTKANIE AUTORKIE: PRZECZNICA W GÓRACH IZERSKICH HISTORIA I WIDOKÓWKI

Zapowiadane w poprzednim wpisie spotkanie autorskie prezentujące książkę "Przecznica w Górach Izerskich Historia i Widokówki" Państwa Marii Höfer i Andrzeja Zuterka odbyło się wczesnym wieczorem 30 kwietnia w sołeckiej świetlicy. Przybyli zarówno stali jak i dojeżdżający mieszkańcy wsi, zawitał również Burmistrz Mirska, p. Andrzej Jasiński. Osobiście stawić się tam nie mogłem więc polecam lekturę relacji pióra p. Krzysztofa Tęczy, które ukazały się na internetowych łamach Przeglądu Lubańskiego oraz na stronach Naszych Sudetów.24/04/2013: PRZECZNICA W GÓRACH IZERSKICH HISTORIA I WIDOKÓWKI

Długo oczekiwana książka autorstwa Pani Marii Höfer i Pana Andrzeja Zuterka w końcu ujrzała światło dzienne. W imieniu autorów zapraszam na wieczór autorski:

Zaproszenie

Ksiażka ilustrowana m.in. kartkami ze zbiorów autora tej strony.
Przecznica w Górach Izerskich Historia i widokówki14/04/2013: Wiosna!

Lokalny korespondent donosi o nadejściu wiosny i przesyła kilka na to dowodów.
Kępa dziko rosnących przebiśniegów:

Przebiśnieg

Mozaika ogrodowych krokusów i wybudzone z zimowego letragu żaby trawne:
Krokusy

Oby już na dobre...30/03/2013: Wielkanocne święcenie pokarmów AD2013

Z powodu otaczającej nas zimy tegoroczne święcenie pokarmów w Przecznicy odbyło się w świetlicy. A że frekwencja dopisała, salka dość szybko się wypełniła. O kalendarzowej wiośnie świadczyły tylko koszyki:

Wielkanoc 2013

Ksiądz Zbigniew poświęcił sól, wodę i pokarmy:

Wielkanoc 2013

Po zakończeniu uroczystości Pani Sołtys zaproponowała uwiecznienie spotkania na wspólnej fotografii na schodach świetlicy, podtrzymując tym samym tradycję z lat poprzednich:

Wielkanoc 2013

A u nas w domu tradycyjnie już ozdabianiem jaj zajęłą się Córka - jedyna póki co artystka w rodzinie. I jak zwykle nie zawiodła:

Wielkanoc 2013

Wielkanoc 2013

Wielkanoc 2013

Wielkanoc 2013

Wielkanoc 201323/03/2013: O kopalniach przecznickich trochę więcej wiadomości z pierwszej ręki

„Dzięki” paru błędom w moim poprzednim wpisie o ścieżce śladami kopalń skontaktował się ze mną dr Maciej Madziarz – pracownik naukowy Instytutu Górnictwa Politechniki Wrocławskiej, kierownik i główny animator projektu "Rekultywacja obszarów zdegradowanych działalnością górniczą na terenie gminy Mirsk" realizowanego przez KGHM CUPRUM Centrum Badawczo-Rozwojowe we Wrocławiu.
Korekty – głównie dotyczące opisów załączonych przeze mnie zdjęć – wprowadziłem do grudniowego tekstu. Dodać jeszcze wypada, że projekt ciągle trwa: wiosną, po okresie hibernacji nietoperzy, wznowione zostaną prace w sztolni Drei Brüder a wzdłuż ścieżki dydaktycznej zobaczymy tablice informacyjne. Zakończenie projektu przewiduje się na koniec maja 2013.

Rownież w kopalni Anna Maria przeprowadzono prace konserwacyjne, oczyszczając i zabezpieczając ogrodzeniem i kratą pozostałości dawnych szybów tej kopalni, tworząc przy okazji zimowisko nietoperzy. Dzięki temu możliwy jest dostęp do części wyrobisk kopalni na poziomie sztolni odwadniającej. Dr Madziarz przewiduje w przyszłości prowadzenie tam badań z zakresu archeologii górniczej - być może w szybie wodnym zachowało się przynajmniej częściowo oryginalne urządzenie odwadniające kopalnię (kunszt wodny). Ponieważ trasa podziemna została już w nieodległej Krobicy stworzona, w Przecznicy można by założyć skansen dawnych urządzeń górniczych z okresu XVI-XIXw., które, napędzane wodą z Przecznickiego Potoku, stanowiłyby z pewnością wielką atrakcję miejscowości i byłyby zwieńczeniem całej ścieżki turystycznej.

Poniższy fragment pracy udostępnionej mi przez jej autora Dra Madziarza ilustruje problem zachowania zabytków inżynierii górniczej naszego regionu.

(..) Szczególną, niezwykle cenną grupę reliktów dawnych robót stanowią pozostałości maszyn i urządzeń odwadniających oraz transportowych. Najważniejszym zabytkiem tego rodzaju, związanym z dolnośląskim górnictwem kruszców, są fragmenty oryginalnego kunsztu wodnego z roku 1783, wydobyte w 1954 r. z szybu dawnej kopalni Hundsrücken (Psi Grzbiet) w sąsiedztwie Gierczyna. Na głębokości 53 i 61 metrów odnaleziono dwie kompletne pompy ssące i związane z nimi elementy przeniesienia napędu (kunszt napędzany był kołem wodnym zabudowanym bezpośrednio nad szybem). Elementy urządzenia, eksponowane obecnie w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, stanowią jedyny w Polsce, częściowo zachowany, oryginalny kunszt wodny (fot. J. Woźniak):

Kunszt Należy przypomnieć, że podczas robót poszukiwawczych prowadzonych w latach 50. XX w. w kopalni Hundsrücken natrafiono również na szereg innych zabytkowych elementów wyposażenia kopalni, które udokumentowane zostały w „Katalogu Zabytków Gierczyńskich” opracowanym przez A. Pola. Łącznie w zasobach MGW w Zabrzu znajduje się 81 eksponatów tworzących zespół zabytków gierczyńskich. Nie można wykluczyć, że w niedostępnych obecnie wyrobiskach innych dawnych kopalń na obszarze Dolnego Śląska czekają na odkrycie i konserwację podobne, bezcenne świadectwa historycznej techniki górniczej. Podczas prac badawczo-inwentaryzacyjnych prowadzonych pod kierownictwem autora niniejszej publikacji w dawnej kopalni rud polimetalicznych w Marcinkowie natrafiono na doskonale zachowany drewniany, ręczny kołowrót wyciągowy wraz z kubłem, ustawiony nad ślepym szybikiem pochyłym w drewnianej obudowie (rys. 2). Wyniki badań dendrochronologicznych pozwoliły na datowanie drewnianej konstrukcji na początek XIX w., zaś fragmentów obudowy wyrobiska na wiek XVI. Niestety, pomimo zabezpieczenia dostępu do wyrobisk (przez zasypanie wlotu) po zakończeniu badań, w wyniku penetracji kopalni przez osoby niepowołane, zabytek ten uległ zniszczeniu. Podobny kołowrót znajdował się do niedawna w jednym z dawnych szybów w sąsiedztwie Ciechanowic. Zdaniem autora, w niedostępnym szybie kopalni Św. Maria-Anna w Przecznicy, czy kopalni Hans Reichelt w sąsiedztwie Krobicy, mogły zachować się interesujące pozostałości kunsztu wodnego, bowiem urządzenia takie niegdyś tam funkcjonowały. Należy w tym miejscu podkreślić, że problem nielegalnej penetracji historycznych obiektów górniczych (podobnie jak amatorskich poszukiwań z użyciem wykrywaczy metali) staje się w warunkach dolnośląskich coraz poważniejszy i wymaga zdecydowanego przeciwdziałania.


O samym projekcie ścieżki Dr Madziarz mówi:

Jeden z ważniejszych rejonów dawnych robót górniczych na terenie Dolnego Śląska stanowią okolice miejscowości Krobica, Gierczyn i Przecznica, na terenie gminy Mirsk, gdzie w okresie od XVI do 1. poł. XX w. prowadzono okresowo poszukiwania i eksploatację rud cyny i kobaltu. Wymienione miejscowości założone zostały wzdłuż średniowiecznego Starego Żytawsko–Jeleniogórskiego Traktu Handlowego (Alte Zittau-Hirschberger Handel-Strasse), łączącego Śląsk z Saksonią i będącego jednym z ważniejszych traktów komunikacyjnych i handlowych. W sąsiedztwie Krobicy, Gierczyna i Przecznicy, na południowych stokach Pasma Kamienickiego Gór Izerskich, zlokalizowane są liczne pozostałości dawnych robót górniczych w postaci reliktów historycznych wyrobisk i infrastruktury powierzchniowej kopalń. Prace badawczo-inwentaryzacyjne w zakresie rozpoznania i oceny stanu zachowania historycznych obiektów górniczych w okolicach Gierczyna rozpoczęte zostały przez autora w 1996 r. W ich wyniku, na wymienionym obszarze stwierdzono obecność licznych śladów historycznej działalności wydobywczej, w postaci wyrobisk górniczych, zwałów, pozostałości urządzeń hydrotechnicznych oraz infrastruktury powierzchniowej dawnych kopalń. Wyniki tych badań, opublikowane i przedstawione podczas obrad V konferencji „Dziedzictwo i historia górnictwa oraz wykorzystanie pozostałości dawnych robót górniczych” wzbudziły zainteresowanie władz gminy Mirsk, na której terenie wymienione obiekty są zlokalizowane, szczególnie z uwagi na możliwości ich wykorzystania w geoturystyce i turystyce przemysłowej – dla zwiększenia turystycznej atrakcyjności rejonu.

Projekt „Rekultywacja obszarów zdegradowanych działalnością górniczą na terenie Gminy Mirsk, z utworzeniem ścieżki turystycznej Śladami dawnego górnictwa kruszców”, był finansowany przez Gminę Mirsk ze środków Unii Europejskiej, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007–2013. Projekt ten, realizowany pod kierownictwem autora przez KGHM CUPRUM (w konsorcjum z AMC – Zakładem Robót Górniczych i Wysokościowych) miał w warunkach Dolnego Śląska charakter nowatorski i pilotażowy. Po raz pierwszy w sposób kompleksowy podjęto próbę ocalenia i wykorzystania do celów poznawczych zespołu historycznych stanowisk górniczych, które ulegały intensywnej destrukcji od końca lat 50 XX w., kiedy zakończono tam górnicze roboty poszukiwawcze, a dawne wyrobiska (podobnie jak w innych rejonach) stały się miejscem nielegalnego składowania odpadów. W ramach realizacji ww. projektu przeprowadzono kompleksową rekultywację stanowisk dawnego górnictwa oraz utworzono ścieżkę turystyczno-dydaktyczną, prezentująca historię i pozostałości historycznego górnictwa rud cyny i kobaltu. Projektując przebieg trasy ścieżki turystyczno-dydaktycznej „Śladami dawnego górnictwa kruszców” kierowano się następującymi, zasadniczymi wytycznymi:
• ścieżka przeznaczona będzie dla turystów pieszych,
• ścieżka prowadzić będzie pomiędzy najlepiej zachowanymi, udokumentowanymi i posiadającymi istotne znaczenie historyczne stanowiskami dawnych robót górniczych w obszarze Krobica – Gierczyn – Przecznica,
• zasadniczą atrakcją turystyczną ścieżki, a zarazem punktem wyjściowym do dalszego zwiedzania, będzie podziemna trasa turystyczna „Kopalnia Św. Jan” w Krobicy (parking zlokalizowany przy podziemnej trasie turystycznej umożliwi dowóz zorganizowanych grup autobusami, a indywidualnym turystom zmotoryzowanym pozostawienie swoich pojazdów przed wyjściem na trasę ścieżki),
• długość ścieżki pozwoli na jej przejście i powrót na parking zlokalizowany przy podziemnej trasie turystycznej podczas jednodniowej wycieczki,
• miejscem najintensywniejszego ruchu turystycznego będzie rejon trasy podziemnej, gdzie stworzona zostanie podstawowa infrastruktura powierzchniowa dla obsługi zwiedzających (przewiduje się jej rozwój wraz ze wzrostem ruchu turystycznego, np. w postaci punktu tzw. małej gastronomii, przygotowania atrakcji dla dzieci itp.),
• poziom trudności pokonania całej ścieżki powinien umożliwić jej przejście osobom zwiedzającym o przeciętnym, a nawet niskim poziomie kondycyjnym, w tym rodzinom z dziećmi i sprawnym fizycznie osobom starszym,
• trasa poprowadzona zostanie w miarę możliwości istniejącymi drogami gruntowymi i leśnymi, łączącymi niegdyś obszary działania dawnych kopalń,
• punkty widokowe rozmieszczone na trasie – wyposażone w ławy, stoły i zadaszenie, umożliwiać będą turystom przemierzającym ścieżkę krótki wypoczynek i warunki do spożycia własnego prowiantu,
• trasa ścieżki poprowadzona zostanie w sposób atrakcyjny widokowo.

Opis ścieżki
Ścieżka turystyczno–dydaktyczna „Śladami dawnego górnictwa kruszców” obejmuje 13 stanowisk (19 różnych obiektów) oraz zlokalizowane między nimi punkty widokowe. Całkowita długość ścieżki wynosi około 8 km. Punktem wyjściowym, a zarazem pierwszym stanowiskiem ścieżki, jest podziemna trasa turystyczna „Kopalnia Św. Jan” w Krobicy, utworzona w oparciu o zespół historycznych wyrobisk górniczych: XVI wiecznej kopalni Św. Jan (St. Johannes) i wykonanej w wieku XVIII sztolni Św. Leopold (St. Leopold), gdzie roboty górnicze prowadzono w latach 1576–1633, 1755, 1770 oraz 1811–1816. Zlokalizowany tu został parking dla autobusów i samochodów osobowych oraz wiata turystyczna, z pomieszczeniem dla przewodnika i okienkiem kasowym, do obsługi ruchu turystycznego. Wejście do udostępnionego do zwiedzania zespołu wyrobisk podziemnych prowadzi przez zagłębiony przedsionek ekspozycyjny, gdzie przygotowano miejsce dla niewielkiej wystawy związanej z historią tamtejszego górnictwa. Z przedsionka zwiedzający wchodzą do właściwego wyrobiska sztolni Św. Leopold, z której szybikiem międzypoziomowym docierają do położonej około 10 m wyżej sztolni Św. Jan. Na jej poziomie obejrzeć można dobrze zachowane pozostałości wyrobisk eksploatacyjnych. Sztolnia Św. Jan wyprowadza zwiedzających z powrotem na powierzchnię u podnóża malowniczego odsłonięcia skalnego nad Krobickim Potokiem. Mimo stosunkowo niewielkiej długości udostępnionych do zwiedzania wyrobisk (około 350 m) ich historyczny charakter – przejawiający się przede wszystkim w niewielkich wymiarach przekroju poprzecznego, krętym przebiegu i licznych, ślepych odnogach, wywierać będzie z pewnością duże wrażenie na zwiedzających, pozwalając na zrozumienie jak złożonym i trudnym zagadnieniem było przed wiekami prowadzenie eksploatacji podziemnej przy niskim poziomie rozwoju wiedzy i techniki.

Rozpoczynająca się przy „Kopalni Św. Jan” trasa ścieżki turystycznej wiedzie dalej w kierunku wschodnim, do dawnej kopalni Hans Reichelt, śladami robót górniczych prowadzonych przed wiekami, w rejonie wychodni złoża rud cyny metodą odkrywkową i podziemną. Mijając rozległe wyrobiska odkrywkowe znajdujące się obecnie na terenie leśnym, biegnąca stokiem wzniesienia ścieżka doprowadza turystów do reliktów największej, dawnej kopalni rud cyny założonej w pobliżu Gierczyna – Psi Grzbiet (Hundsrücken), czynnej z przerwami w latach 1590–1789. Próby wznowienia wydobycia podejmowano w niej jeszcze w latach 30., 40. i 50. XX w. – po raz ostatni w kopalni nazwanej „Gierczyn” (należącej do Sudeckich Zakładów Górniczych) zlikwidowanej ostatecznie w 1958 r. (Madziarz & Sztuk, 2008). U podnóża sztucznego odsłonięcia skalnego widoczne jest tu zapadlisko tzw. starego (XVI w.) szybu kopalni Psi Grzbiet, zlokalizowane w pobliżu zgłębionego w XVIII w., obecnie całkowicie zlikwidowanego „szybu wodnego” tej kopalni (szybu nr 2 powojennej kopalni „Gierczyn”). Nieco poniżej znajduje się okno sztolni odwadniającej z XVI w. (Brandschachter Stolln).
Ścieżka prowadzi dalej do zbudowanego w XVIII w. spiętrzenia wód potoku Dzieża. Gromadzona tu, w specjalnie zbudowanym, sztucznym zbiorniku, woda stanowiła źródło energii napędu kół wodnych, poruszających urządzenia odwadniające i transportowe dawnej kopalni Psi Grzbiet. Na koronie zapory ziemnej ulokowana została wiata turystyczna – miejsce wypoczynku dla turystów zwiedzających ścieżkę. Malownicze rozlewisko na zarośniętym dnie dawnego zbiornika, w połączeniu z przepływającym przez zaporę potokiem, czyni to miejsce szczególnie atrakcyjnym. Poprzez spiętrzenie, ścieżka prowadzi dalej ku pozostałościom założonej w XVIII w. kopalni rud kobaltu Św. Karol (St. Carl), mijając dużych rozmiarów hałdę oraz głębokie zapadlisko jej dawnego szybu (na stoku, powyżej ścieżki). Następnym punktem trasy są pozostałości innej, historycznej kopalni okolic Gierczyna, o istotnym dla rozwoju tutejszego górnictwa znaczeniu – noszącej nazwę Bogate Pocieszenie (Reicher Trost), czynnej z przerwami w latach 1590–1860, gdzie wydobywano rudy cyny. Zobaczyć tu można wykonaną w 1958 r. żelbetową płytę zamykającą dawny szyb (którego początki sięgają XVI w.), odbudowany w latach 30. XX w., stanowiący później szyb nr 1. powojennej kopalni Gierczyn.
Dalej ścieżka doprowadza do Gierczyna, wsi łańcuchowej ulokowanej w dolinie potoku Czarnotka, jednej z najstarszych miejscowości w tej części Gór Izerskich – o której pierwsza wzmianka pochodzi z 1385 r. Odkrycie w początkach XVI w. złóż cyny sprawiło, że z inicjatywy rodu Schaffgotschów do Gierczyna sprowadzono górników z Jachymowa w Czechach, w 1578 r. utworzony został tam urząd górniczy, zaś w uroczystej procesji z okazji wciągnięcia dzwonów na wieżę kościoła uczestniczyło 400 miejscowych górników. Ośrodek dawnej eksploatacji górniczej w rejonie Gierczyna miał dla dolnośląskiej gospodarki duże znaczenie. Zgodnie z przekazami źródłowymi, w ciągu 14 lat najintensywniejszych prac (1577–1591) wydobyto tu 267 ton cyny – czyli ok. 20 ton tego metalu rocznie.
W Gierczynie trasa prowadzi do zabytkowego, XVI–wiecznego kościoła pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny, w którym do 1945 r. miały znajdować się świeczniki ołtarzowe, wykonane z wydobywanej tu cyny. W jego sąsiedztwie, na niewielkim skwerku otoczonym drzewami, gdzie do 1945 r. znajdował się obelisk upamiętniający poległych w I wojnie światowej, ustawiony zostanie mały wózek kopalniany oraz tablica informacyjna dotycząca tutejszego górnictwa i historii miejscowości.
Anna Maria Quebrach Z Gierczyna szlak wznosi się dalej doliną potoku Czarnotka, później zaś stromym stokiem wzniesienia Łyszczyk, wiodąc ku położonym wysoko zabudowaniom przysiółka Lasek. Tam, z punktu widokowego, zlokalizowanego malowniczo na stoku, pod lasem, roztacza się piękna panorama doliny Mirska. Dalej, przez obszar leśny, ścieżka prowadzi w kierunku Przecznicy, zaś jej odnoga do doskonale zachowanej sztolni (kopalni) rud kobaltu Fryderyk Wilhelm, czynnej w latach 1793–1804, gdzie obecnie znajduje się cenne zimowisko kilku gatunków nietoperzy. Okno sztolni zabezpieczone zostało otwieraną kratą, ze względu na ochronę siedliska nietoperzy oraz z uwagi na bezpieczeństwo turystów. Nie przewiduje się możliwości zwiedzania tego wyrobiska. Nieco dalej, w sąsiedztwie Przecznicy, oczyszczono z odpadów i zabezpieczono kratą sztolnię Trzech Braci (Drei Brüder), której mimo istotnej wartości historycznej nie włączono do trasy ścieżki ze względu na niekorzystną lokalizację. W sztolni znajduje się zimowisko nietoperzy.
Anna Maria Quebrach W końcowym odcinku ścieżka doprowadza na teren działania dawnej kopalni rud kobaltu Św. Maria–Anna w Przecznicy, czynnej w latach 1769–1840. Widoczne są tu zapadliska trzech szybów, gdzie zabudowane były niegdyś niezwykle interesujące, napędzane energią wodną, urządzenia odwadniające i transportowe. Na krótkim odcinku, bezpośrednio przed pozostałościami szybów, szlak prowadzi wykutym w skale odcinkiem kanału, doprowadzającego niegdyś wodę do ich napędu. Nieco dalej, poniżej szybów, ścieżka mija wlot wyrobiska (upadowej) wykonanego w latach 50. XX w., udostępniającego historyczne wyrobiska kopalni Św. Maria–Anna w czasie prowadzonych tam w okresie powojennym poszukiwań. Początkowy odcinek upadowej został obecnie całkowicie przebudowany i zamknięty portalem z kratą ochronną, celem utworzenia bezpiecznego zimowiska nietoperzy w kopalni. Nie przewiduje się możliwości zwiedzania tego wyrobiska.
Ścieżka kończy się pośród zabudowań Przecznicy, wsi, której historia wiąże się ściśle z górnictwem. (..)

Nadal niedoceniane i w znacznym stopniu niedostatecznie rozpoznane, choć niezwykle bogate materialne, dziedzictwo dolnośląskiego górnictwa kruszców wymaga niezwłocznego zabezpieczenia i ochrony. Niech mottem dla dalszych prac w tej dziedzinie staną się słowa Marcusa Tulliusa Cicero (106–43 r. p.n.e.): „Historia jest świadkiem czasu, światłem prawdy, życiem pamięci i zwiastunką przyszłości”.31/12/2012: Sołtys Roku 2012

Jak co roku, Nowiny Jeleniogórskie ogłosiły konkurs na najlepszego sołtysa rejonu mniej więcej pokrywajcego się z teren byłego województwa jeleniogórskiego. Krótka informacja o konkursie i laureatach tutaj.
Zgłoszonych było 11 osób, przeczytałem kilka uzasadnień kandydatur i naszła mnie myśl-refleksja-marzenie: jak niewiele trzeba, by nawet w małej wsi, dysponującej niewiekim kapitałem materialnym czy ludzkim, osiągnąć tak wiele... Wystarczy nie marnować tego, co już jest.
I tego życzę wszystkim stałym i dojeżdżającym mieszkańcom Przecznicy w Nowym Roku!30/12/2012: "Śladami dawnego górnictwa kruszców" - ciąg dalszy...

Dobiegły końca prace związane z uruchomieniem ścieżki turystycznej śladami kopalń pomiędzy Krobicą a Przecznicą. A przy najmniej pierwszy, najważniejszy etap. W związku z tym ukazało się kilka artykułów w lokalnej i ogólnopolskiej prasie. Zachęcam do zapoznania się z tymi:
Nowa atrakcja turystyczna
Żyły Dolnego Śląska

Główna atrakcja to bez wątpienia dwie sztolnie w Krobicy: św. Jana i św. Lepolda - to tam najpierw trafią turyści. Miejmy nadzieję, że na tym nie poprzestaną i ścieżka oznakowaną tablicami informacyjnymi dotrą i do Przecznicy. A trafić na ślady "naszych" kopalń jest teraz łatwiej - w ramach projektu przebadana i zabezpieczono sztolnię Fryderyk Wilhelm:

Fryderyk Wilhelm

Fryderyk Wilhelm

Fryderyk Wilhelm

Pobliska sztolnia Drei Brüder - znacznie szersza u swego wejścia, omurowana - nadal pozostaje niezagospodarowana i niedostępna. Choć śmieci jest tu chyba mniej niż kiedyś:
Drei Brueder

Drei Brueder24/08/2012: "Z górami na spacerze" - wernisaż wystawy powarsztatowej

Fundacja Propagandy Sztuki serdecznie zaprasza na wernisaż powarsztatowej wystawy malarstwa. Impreza odbędzie się 22 września o godzinie 18:00 w siedzibie Fundacji, Przecznica 98.

Ulotka


24/08/2012: "S horami na prochazce" czyli "Z górami na spacer"

Przecznicka Fundacja Propagandy Sztuki wraz z czeską Oblastni galerie v Liberci (Galerią Regionalną w Libercu) ogłasza nabór na polsko-czeskie warsztaty malarstwa w Przecznicy:

Ulotka

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Europregionu Nysa. Zarządzeniem Burmistrza zwrotną pożyczką projekt wsparła również Gmina Mirsk.
Organizatorzy zapraszją do nadsyłania zgłoszeń.

Ulotka


23/06/2012: "Śladami dawnego górnictwa kruszców"

Cytat z Wieści Mirska: Trwają także prace przy budowie ścieżki turystycznej "Śladami dawnego górnictwa kruszców", konkretnie jej części podziemnej w Krobicy i naziemnej od Krobicy przez Kotlinę, Gierczyn do Przecznicy. W kwietniu prace ruszyły pełną parą i do września powinny być ukończone, jeśli nie dojdą dodatkowe elementy. Poszerzenie zakresu prac o planowane w rozmowach z projektantami i wykonawcami nowe elementy może spowodować przesunięcie terminu oddania tej inwestycji do użytku. W pierwotnym zamyśle nie było planów budowy przedsionka do podziemnej trasy, ale doszliśmy do wniosku, że jest to rozwiązanie korzystne, żeby nie powiedzieć niezbędne. Gmina wystąpiła o dodatkowe środki do Fundacji Polskiej Miedzi (250 tys. zł) i są duże szanse na pozyskanie tych pieniędzy. Przedsionek i dodatkowe doświetlenie terenu, które sfinansujemy z tych środków, z pewnością uatrakcyjnią tę inwestycję, ale też spowodują wydłużenie czasu prac, a tym samym terminu zakończenia budowy."
Ulotka projektu wydana przez realizatorów projektu:

Ulotka


02/06/2012: Po internecie - światło

Gmina ogłosiła przetarg na budowę linii oświetlenia ulicznego w Przecznicy. Ponad 4 kilometry kabla, ponad setka słupów... Biorąc pod uwagę wielkość wsi, oznaczołoby to, że oświetlenie pójdzie nie tylko dwowa głównymi osiami Przecznicy (wschód-zachód wzdłuż drogi Rębiszów-Orłowice oraz północ-południe od drogi głównej w górę) ale także dotrze mniej więcej tam, gdzie dzisiaj już docierają drogi asfaltowe. Oczekiwany termin ukończenia w połowie września. Więcej informacji na stronach Mirska.

światło


07/04/2012: Wielkanocne święcenie pokarmów

Jaja 2012


Jaja 2012


Jaja 2012


Jaja 2012


22/02/2012: Konkurs pocztówkowy rozstrzygnięty

Zbyt wielu prac nie było więc i jury nie miało problemu z wyłonienienm zwycięzcy kunkursu. Została nim Pani Agnieszka Sobierańska. Gratuluję w imieniu organizatorów czyli Pani Magdy Krajewskiej i moim własnym. Symboliczne nagrody dotarły już do rąk laureatki.

Pocztówkowy konkurs


18/02/2012: Przecznica na łamach Naszych Sudetów

Nasze Sudety

Na internetowym potralu www.naszesudety.pl ukazał się dziś artykuł Pana Waldka Brygiera o Przecznicy m.in. w oparciu i z wykorzystaniem zasóbów mojej strony. Panu Waldkowi dziękuję.
Przez najbliższych kilka dni zajawka tego artykułu będzie widoczna na głównej stronie portalu w sekcji Newsy. Później można będzie się do niego dostać poprzez ten link18/02/2012: Rostrzygnięcie konkursu na przecznicką pocztówkę przełożone

Wiecej informacji wkrótce23/01/2012: Konkurs na przecznicką pocztówkę - wkrótce ogłoszenie wyników

W imieniu Pani Sołtys zapraszam do świetlicy 26 stycznia na godz. 16. W trakcie odbywającej się wtedy zabawy ogłoszone zostaną wyniki konkursu na kartkę pocztową z Przecznicy.06/01/2012: Przypomnienie - konkurs na przecznicką pocztówkę i stempel trwa i wkrótce się kończy

Jeszcze do połowy stycznia można składać na ręce Pani Sołtys lub bezpośrednio w Świetlicy swoje prace by wziąć udział w konkursie na współczesną kartkę pocztową i stempel z Przecznicy. Konkurs z nagrodami! Technika prac dowolna. Może zwycięzki projekt uda się wydrukować w większym nakładzie...?15/12/2011: Nowoczesność wkracza do Przecznicy..

i miejmy nadzieję, że tam już pozostanie.
Na stronie 12. listopadowych Wieści Mirska ukazała sie relacja z otwarcia Centrum Informatycznego. Z tym "odkryciem kroniki" to przesada - raczej dotarliśmy do niej niż ją odkryliśmy.
Interesujący fragment poniżej ale zachęcam do lektury całego numeru na stronach Mirska.

Otwarcie...


10/11/2011: Promocja strony www.przecznica.pl na stronach Mirska

Miło mi poinformować, że dzięki zainteresowaniu lokalnych władz oddolnymi inicjatywami, internetowa strona Przecznicy została przez Gminę zauważona. Od tego tygodnia na pasku "Nasi Partnerzy" na stronach www.mirsk.pl znajduje się odnośnik do strony www.przecznica.pl:

Otwarcie...
Otwarcie...


05/11/2011: Relacja z otwarcia Przecznickiego Centrum Informacyjnego

Otwarcie...

W czwartek, 3 listopada, ok godziny 18. zjechało się i zeszło do sołeckiej świetlicy w Przecznicy kilkadziesiąt osób. Okazją do tego było oficjalne otwarcie Przecznickiego Centrum Informacyjnego.
Gospodarze wydarzenia, Pani Sołtys Magdalena Krajewska i Pan Krzysztof Prędki - szef samego Centrum, zaprosili na ten wieczór mieszkańców wsi i przedstawicieli lokalnych władz. Przybyli między innymi: Jan Zaliwski - Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Mirsk, Piotr Konsur - Przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Mirsk oraz Maria Karatysz - Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Gminy Mirsk, była sołtys Przecznicy w poprzedniej kadencji. Pojawił się również wysłannik Wieści Mirska, dzięki któremu bardziej profesjonalna relacja z tego wydarzenia ukaże się w prasie lokalnej.

Centrum, mieszczące się na pierwszym piętrze świetlicy sołeckiej, dysponuje czterema stanowiskami komputerowymi podłączonymi do szerokopasmowego internetu, stanowiskami do gier interaktywnych oraz rzutnikiem multimedialnym. Jak powiedział Pan Burmistrz, jest to pierwsze tego typu centrum w wiejskiej części gminy Mirsk. Podstawowym celem Centrum jest edukacja młodzieży oraz przyuczanie dorosłych mieszkańców wsi do korzystania z internetu i techniki komputerowej w celu zwiększania swoich szans na lokalnym rynku pracy.

Uroczystej inauguracji Centrum dokonał Pan Burmistrz Zaliwski, otwierając na jednym z laptopów stronę Mirska. Tuż potem Pan Krzysztof Prędki udzielił pierwszej lekcji Pani Sołtys:

Otwarcie... Otwarcie...

Wśród młodszych uczestników imprezy znacznie większym powodzeniem cieszyły się gry multimedialne. Miejmy nadzieję, że dzieci i młodzież do tego się nie ograniczą.

Otwarcie...

Równocześnie z otwarciem Centrum zainaugurowano wystawę kartek pocztowych z Przecznicy sprzed 1945r. oraz zapoznano mieszkańców i przedstawicieli władz ze stroną www.przecznica.pl. W imieniu i pod nieobecność autora strony Pani Sołtys odtworzyła krótką prezentację przygotowaną na tę okazję, pokazujacą wybór najciekawszych przecznickich kartek wraz z krótkim opisem. Mały fragment poniżej:

Otwarcie...

Otwarcie... Otwarcie...

Otwarcie... Otwarcie...

Zainteresowanych otrzymaniem tej prezentacji proszę o mejla (adres na bocznym pasku).

Sama wystawa pokazuje zarówno pełną wersję powyższej prezentacji jak i pojedyncze kartki i zdjęcia współczesne. Gorąco zapraszam!

Otwarcie...
Otwarcie...

Wystawa stała się również okazją dla mieszkańców do podzielenia się własnymi fotografiami z Przecznicy:

Otwarcie...

Ja tam niestety nie byłem, miodu i wina nie piłem. Ale była tam moja żona, dzięki której ta relacja powstała. Załapała się nawet na jedno z powyższych zdjęć.04/11/2011: ET FACTA EST INTERNET - czyli stał się Internet!

Dzięki staraniom kilku osób w przecznickiej świetlicy ruszył internet: w dniu 3 listopada 2011 otwarte zostało Przecznickie Centrum Informacyjne. Od teraz 3 listopada powinien być obchodzony we wsi jako dzień świętej Ryty - patronki rzeczy trudnych i niemożliwych.
Wraz z otwarciem Centrum Informacyjnego otwarta równiez została wystawa pocztówek z Przecznicy sprzed 1945r. Szersza relacja z uroczystości już wkrótce.

Otwarcie... Otwarcie...


25/10/2011: Konkurs na przecznicką pocztówkę i stempel

Coraz bardziej przybliża się również realizacja wystawy przedwojennych pocztówek z Przecznicy w świetlicy sołeckiej. Być może jej otwarcie nastąpi w dniu uruchomienia Centrum Informacyjnego.. Pocztówki będzie można obejrzeć zarówno w postaci papierowej jak i elektronicznej wykorzystując nowo instalowany w świetlicy sprzęt audiowizulany. W dniu otwarcia wystawy ogłoszony zostanie konkurs na współczesną kartkę pocztową z Przecznicy. Konkurs z nagrodami! Szczegóły wkrótce.25/10/2011: Przecznickie Centrum Informacyjne...

... rusza 3 listopada. Uroczyste otwarcie o godz. 18:00. W imieniu Pani Sołtys i Pana Prędkiego - zapraszam.20/10/2011: wkrótce rusza Przecznickie Centrum Informacyjne

Kończą się prace instalacyjne, dzięki którym już wkrótce szerokopasmowy Internet dotrze do świetlicy. A to z kolei pozwoli ma uruchomienie jednego z najważniejszych projektów ostatnich lat w Przecznicy: Wiejskiego Centrum Informacyjnego.
Projekt prowadzi Pan Krzysztof Prędki we współpracy z Panią Sołtys Magdaleną Krajewską. Komin i prąd potrzebne do działnia przekaźnika sygnału udostępnia autor strony. Otwarcie jeszcze w październiku - szczegóły wkrótce.20/10/2011: Zebranie Wiejskie Sołectwa Przecznica 28.08.2011

Pod koniec sierpnia w świetlicy odbyło się zebranie wiejskie sołectwa Przecznica. Głównym jego celem było podjęcie decyzji dotyczącej sposobu wykorzystania funduszu sołeckiego. W zebraniu wzięło udział 25 mieszkańców wsi. Pod głosowanie poddano nast. uchwałę (skrót):

Na podstawie artykułu 4 ust. 1 -4 ustawy z dnia 20 lutego 2009 o funduszu sołeckim /Dz. U. Nr 52. Poz. 420/ oraz Uchwały Nr VI/36/11 Rady Miejskiej Gminy Mirsk z dnia 30.03.2011r. w sprawie wyrażania zgody na wyodrębnienie funduszu sołeckiego w budżecie gminy na rok 2012 do wykonania zgłaszamy następujące przedsięwzięcia:
1. Wyposażenie świetlicy w sprzęty i materiały biurowe
2. Organizacja imprez kulturalno-integracyjnych dla mieszkańców sołectwa np. festyn rodzinny, andrzejki, mikołajki, dzień kobiet, święto ziemniaka, konkursy itp.
3. Wydatki rzeczowe wynikające z ewentualnego uszkodzenia sprzętu wchodzącego w wyposażenie świetlicy typu paletki i piłeczki do ping-ponga, kije do gry w bilard, piłeczki do "piłkarzyków" itp.
4. Stworzenie i urządzenie miejsca rekreacyjno-turystycznego na działce gminnej nr 57/6
Szacowane wydatki budżetu związane z realizacją przedsięwzięć wyniosą 12.370zł.
(..)


Za przyjęciem wniosku głosowały 24 osoby, wstrzymała się jedna osoba.
Uchwałę przyjęto, praktyczną lekcję funcjonowania demokracji za poziomie lokalnym zaliczono.15/10/2011: Przecznica w Wieściach Mirska

W sierpniowo-wrześniowym wydaniu Wieści Mirska (nr 183) półtorej strony poświęcone zostało całkowicie Przecznicy. Na stronie 15. całostronnicowa relacja z lipcowego festynu wiejskiego. Na stronie 8. relacja Pani Magdaleny Krajewskiej, sołtys wsi, nt. bieżących i przyszłych działań we wsi:

Wieści...

W wywiadzie Pani Sołtys wpomina o planowanej wystawie widokówek, którą mam nadzieję uda nam się wspólnie wkrótce zorganizować w świetlicy. Już teraz zapraszam.
Pełną wersję Wieści Mirska można ściągnąć ze stron Urzędu Miasta i Gminy Mirsk www.mirsk.pl31/08/2011: Sołecka świetlica w Przecznicy - ciąg dalszy..

Świetlica

A więc wypiękniała świetlica.. Anonsowany wcześniej fotoreportaż i kilka podstawowych informacji.

Świetlica

Świetlica w całej swej okazałości. Zdjęcie jeszcze wiosenne, bo latem budynek chowa się za drzewami.

Dla porównania - zdjęcie z okresu budowy z 1939r.:

Świetlica

.. i sprzed głównego remontu (wiosna 2009):

Świetlica


Odnowiono nie tylko dach i elewacje zewnętrzne ale przede wszystkim wnętrza. W piwnicy odrementowano i na nowo wyposażono kuchnię, zachowując stary piękny piec. Jest ona w stanie obsłużyć każdą imprezę do wesela czy pikniku wiejskiego włącznie.
Na wysokim parterze znajdują się toalety, salka ze stołem do ping ponga i duża sala na większe zebrania. Duże powierzchnie ścian proszą się o wykorzystanie na jakąś wystawę..
Na poddaszu - biblioteka oraz cieszący się chyba największą popularnością bilard:

Świetlica Świetlica

I jeszcze jedno porównanie - wejście do budynku; kiedyś szkoły dziś świetlicy:

Świetlica Świetlica

Świetlica czynna jest 3 razy w tygodniu w godzinach popołudniowo-wieczornych:

Świetlica

Być może już niedługo - gdy tylko do świetlicy dotrze sygnał internetowy - ruszy w niej kawiarenka internetowa z kilkoma stanowiskami. Ale o tym innym razem...

Na koniec podziękowania dla sponsorów:

Świetlica19/08/2011: Fundusz Sołecki

Uchwałą nr VI/36/11 Rada Miejska Gminy Mirsk podjęła decyzję o wyodrębnieniu funduszu sołeckiego w 2012r.
Przewiduje się, że całkowita wartość funduszu w 2012r. wyniesie prawie dwieście tysięcy złotych dla wszystkich sołectw całej gminy Mirsk. Przeznaczony on będzie na realizcję projektów poprawiających warunki życia poszczególnych sołectw. Przecznica może liczyć na ok. 12 tysięcy zł z tego funduszu a o jego rozdysponowaniu zadecyduje zebranie wiejskie, które Pani Sołtys zwoła w najbliższych tygodniach. Każde sołectwo zainteresowane wykorzystaniem środków z funduszu sołeckiego musi złozyć wniosek do 30 września. Sołectwa nie zainteresowane funduszem będą wspierane przeza Gminę na dotychczasowych zasadach.
Fundusz sołecki wydaje się być bardzo ciekawym eksperymentem w skali kraju mającym na celu rozwój demokracji lokalnej poprzez oddanie decyzji o wydatkowaniu środów budżetowych lokalnym środowiskom, które zwykle najlepiej wiedzą ile i na co te pieniądze wydać. Nawet te stosunkowo niewielkie.. W imieniu Pani Sołtys zapraszam na zebranie i do zabrania głosu. Dokładny termin zebrania wkrótce...19/08/2011: Sołecka świetlica w Przecznicy

Wypiękniała nam nasza świetlica.. Przez ostatnie lata - najpierw środkami gminy a potem z funduszy unijnych - świetlica przeszła szereg remontów począwszy od dachu, elewacji zewnętrzych i terenów przyległych, przez wymianę instalacji wewnętrzych, urządzenie kuchni i pomieszczeń sanitarnych aż po odmalowanie, aranżację i wyposażenie wnętrz.
Więcej informacji i zdjęć wkrótce19/08/2011: Szerokopasmowy Internet w Przecznicy

Od dwóch dni mój przecznicki dom jest podłączony do reszty świata szerokopasmowym łączem internetowym. Nie pierwszy to w Przecznicy przypadek ale ciągle rzadki. Dostawcą usługi jest firma Gryfnet (www.gryfnet.net.pl) z Gryfowa a sam sygnał dociera z nadajnika na wzgórzu św. Anny w Proszówce - dobrze widocznego z mojego komina.
Każdy dom, z którego okna lub dachu widać zamek Gryf, może również dołączyć do grona szczęśliwców. I to za całkiem przystępną stawkę: typowy koszt instalacji (antena, modem, konfiguracja, robocizna) to 350zł, abonament 40 lub 60zł miesięcznie za odpowiednio 1 lub 2Mb/s przy umowie na min. 24 miesiące - szczegóły na stronie firmy.
W przypadku domów, które nie "widzą" Proszówki bezpośrednio, nic straconego - wystarczy by inny dom w sąsiedztwie miał sygnał, który następnie zostanie wzmocniony i przekazany do kolejnego odbiorcy. W takim przypadku koszty podłączenia mogą być nieco większe ale jeśli chętnych będzie więcej, to pokryje je firma Gryfnet. W ten właśnie sposób już niedługo internet dotrze - za pośrednictwem mojego komina - do naszej sołeckiej świetlicy. A domów z mojego komina widać znacznie więcej... Zainteresowanych proszę o kontakt z autorem tej strony, Panią Sołtys lub firmą Gryfnet.02/08/2011: Przecznicki Festyn Rodzinny

Festyn

       9 lipca 2011r. z inicjatywy Rady Sołeckiej Sołectwa Przecznica odbył się doroczny festyn rodzinny. Przygotowania do imprezy rozpoczęły się już dużo wcześniej. Mógł on się odbyć dzięki zaangażowaniu grupy mieszkańców oraz Rady Sołeckiej i wielu sponsorów. Obawialiśmy się, że wysiłek włożony w organizację może być zniweczony przez niesprzyjającą tego lata pogodę, bowiem niemal cała zabawa miała odbyć się na terenie przyległym do świetlicy wiejskiej. Na szczęście aura nam dopisała i wszystko odbyło się zgodnie z zamierzeniami.
Głównym celem była integracja mieszkańców poprzez stworzenie warunków do wspólnej zabawy dla całych rodzin. Staraliśmy się, aby każdy niezależnie od wieku, mógł znaleźć coś dla siebie.Wszyscy uczestnicy mogli skorzystać z darmowego poczęstunku (kawa, herbata, zimne napoje, ciastka, paluszki itp.) lub z kiełbaski z grilla, ciast (własnych wypieków), gofrów, frytek.

Festyn

Festyn

       O godzinie 14.00 rozpoczęły się konkurencje rekreacyjno-sportowe dostosowane do różnych grup wiekowych. Niektóre z nich sprawdzały umiejętności zręcznościowe, inne pozwalały wykazać się zdolnościami plastycznymi, intelektualnymi. Pomimo tego, że każdy chciał wygrać, wszystko odbywało się fair play, bo samo zwycięstwo nie było głównym celem uczestników, lecz dobra zabawa, której towarzyszył śmiech i emocje. Miło było patrzeć jak całe rodziny kibicowały sobie nawzajem. Niezależnie od wyniku, zajętego miejsca, każdy uczestnik konkursu dostawał nagrodę. Nie było więc przegranych...
Można było wziąć udział w karmieniu jogurtem rodzica (kategoria dzieci 0-4 lat), biegu z jajkiem na łyżce, wyścigu w workach, biegu z przeszkodami, żonglerce piłką, konkursie na najbardziej oryginalny makijaż, kalamburach, turnieju tenisa stołowego, siatkówce, przeciąganiu liny itp. Przez cały dzień dostępna była trampolina, grzecznościowo wypożyczona przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bogatyni, która bez chwili przerwy była oblegana przez dzieci. I to zarówno te najmłodsze jak i te "znacznie starsze".

Festyn Festyn       Niewątpliwą atrakcją dnia był - zorganizowany przez Ochotniczą Straż Pożarną z Mirska - pokaz wozu strażackiego połączony z możliwością jazdy do zaaranżowanej przez strażaków akcji bojowej. Pani Pia Schuler i Pan Nick Stouten zapewnili również dzieciom przejażdżki konne. Festyn zakończył się zabawą taneczną dla dorosłych, która trwała do późnych godzin nocnych.

Festyn Festyn

       Cały nasz piknik rodzinny mógł się odbyć dzięki ludziom, którzy wspomogli nas finansowo, a także tym, którzy poprzez wkład własnej pracy przyczynili się do przygotowania oraz sprawnego i bezpiecznego przeprowadzenia festynu. Na szczególne podziękowania zasługują: Andrzej Jaskot, Robert Kanadys, Maria Karatysz, Dawid Karatysz, Zofia Jarzębecka, Bartek Jarzębecki, Krystyna Kamyk, Zygmunt Kamyk, Katarzyna Kamyk, Wiesław Kamyk, Gracjana Lasota, Iwona Prędka, Krzysztof Prędki, Robert Siemek, Katarzyna Skrzyszewska, Marcin Sochański, Teresa Wichłacz, Stanisław Wichłacz.

Nasi sponsorzy i partnerzy: Radna Pani Maria Karatysz, Firma Pana Andrzeja Janusa, Firma "Plast" z Jeleniej Góry, Kopalnia "PRI-BAZALT" w Rębiszowie, Pan Krzysztof Hnydyszyn, Pan Krzysztof Prędki, Firma Pana Ryszarda Rybaka, Zakłady Mięsne Państwa Niebieszczańskich, Piekarnia "Weda" w Rębiszowie - Pan A.Woźniak, Zakład Fryzjerski Pani Anny Faściszewskiej, Hurtownia Państwa K. i B. Morzeckich, Sklep "Fraszka" Państwa M.i W. Klimkowskich, Sklep Pani Iwony Modrzejewskiej, Sklep "Gradix" w Gryfowie Śląskim, Sklep Pana Roberta Konopki, Sklep Pani Małgorzaty Krasickiej, Jazda konna. Hipoterapia. Pani Pia Schuler i Pan Nico Stouten z Przecznicy, Ochotnicza Straż Pożarna w Mirsku i inni anonimowi dobroczyńcy.

Festyn

Wszystkim serdecznie dziękujemy.
Rada Sołecka Sołectwa Przecznica.
Sołtys Magdalena Krajewska