Vogtsbach - strumień Mrożynka wypływający z Ciemnego Wądołu na zboczach Kowalówki i opływający Przecznicę od wschodu. Wpada do Kwisy w Mirsku, zbierając wcześniej wody Przecznickiego Potoku.

Partie an dem Vogsbach / Nad Mrożynką Partie an dem Vogsbach / Nad Mrożynką Am Vogtsbach / Nad Mrożynką
Mrożynka zachowuje swój górski charakter: nawet w środku lata ten wartki, zagłębiony w cienistym lesie, strumień nie zachęca do kąpieli... Choć odważni się trafiają.

Mrożynka Vogtsbach Mrożynka Vogtsbach

W gorące lata wymarzone miejsca dla ochłody - sam strumień jak i otoczający go las były celem krótkich wycieczek mieszkańców wsi i letników.

Partie Am Vogtsbach / Nad Mrożynką


W bliskiej odległości od siebie na Mrożynce - na wysokości środkowej i górnej części wsi - były dwa mostki. Jeden duży, solidny, po którym jeździły wozy konne pomiędzy Przecznicą a Proszową. Zostały po nim dwa przyczółki - ten wschodni ciągle w bardzo dobrym stanie. Drugi mostek to kładka dla spacerowiczów, przy której zrobione zostało zdjęcie do pocztówki obok.

Partie Am Vogtsbach / Nad MrożynkąPrzez większość roku Mrożynka jest płytkim strumieniem, niosącym wody licznych źródeł tryskających ze zboczy Kowalówki. W czasie wiosennych roztopów jak i letnich ulew zamienia się w rwącą rzekę rzeźbiącą nieustannie swe koryto.

Partie Am Vogtsbach / Nad Mrożynką