Przewodnik Storm / Storm Reisefuhrer

Storm Reisefuhrer

Die Schlesischen Gebirge, Band 1

Riesen- und Isergebirge, Bober, Katzbach Gebirge, Landeshuter Kamm

Von Walther Dressler Hirschberg (Riesengeb.)

Kursbuch- und Verkehrs-Verlagsgesellschaft m. b. H. Berlin 1928Ciekawsze wycinki, mapy,...:

19. Bad Flinsberg und Umgebung

Przecznica / Querbach Przewodnik Storm / Storm Reisefuhrer Trasy turystyczne wokół Świeradowa / Wegkarte umBadFlinsberg

"Przecznica na mapie tras turystycznych wokół _wieradowa"

Przybliżone czasy wycieczek z Przecznicy do kilku najbliższych miejsc: Bhf. Rabishau (stacja kolejowa w Rębiszowie) 3godz., Kunzendorf (Proszowa) 1godz., Ludwigsbaude (dziś ruina schroniska Leśna Chata na Rozdrożu Izerskim) 3godz., Leopoldsbaude (dziś już po schronisku stojącym na Przełęczy Gaik nie ma śladu) 3godz.

20. Uber Rabishau und Querbach ins Riesengebirge

Querbach (700 mieszkańców) rozciąga się na długości 3km, 420-660m n.p.m. Gospody: Zum Hirschstein, Dresslers Gasthaus, Kaiser-Wilhelm-Baude, Erholungsheim der Bunzlauer Allgemeinen Ortskrankenkasse.

Przecznica / Querbach Przewodnik / Storm Reisefuhrer Karkonosze i Góry Izerskie / Riesen- und Isergebirge

Wycieczki z Przecznicy:

1. Do Ludwigsbaude: 2godz. szlakiem zielono-białym, przez Wilhelm-Kaiser-Baude lub Hegewaldhauser (pl. Radoszków), dalej przez Kemnitzkamm (Grzbiet Kamienicki) ze szczytem Kemnitzberg (Kamienica 958m) do Ludwigsbaude skąd można iść dalej przez Wysoki Kamień (Hochstein) do Szklarskiej Poręby (Schreiberhau), przez Wysoki Grzbiet (Hohen Iserkamm) Starą Drogą Celną (Alten Zollstrasse) na Orle (Karlsthal), lub do Świeradowa (Flinsberg)

2. Do Leopoldsbaude: 2godz. zielonym szlakiem na Jelenie Skały (Hirschstein 710m), dalej na Kowalówkę (Schmiedelsberg 888m) i do Leopoldsbaude (715m). Stšd 45min do Ludwigsbaude.

3. Do _wieradowa (Flinsberg) 2.5godz. szlakiem niebiesko-białym w stronę Kesselschlossbaude powyżej Gierczyna (Giehren)

5. Do Pogańskiej Kaplicy (zur Heidnischen Kapelle) i Żródła Św. Wolfganga (Wolfgangsbrunnen): czerwonym szlakiem na wschód do Skrzyżowania pod Jodłą (Kreuztanne) i dalej zielonym szlakiem w kierunku Leopoldsbaude. Kaplica, uważana za świątynię Serbów Łużyckich, faktycznie została założona w końcu XIIw. jako Świątynia chrześcijańska. Źródło Św. Wolfganga (lub Wolframowe Źródło) ma według lokalnej tradycji właściwości lecznicze

6. Dalsze wycieczki: drogami prez pola i lasy do Zamku Gryf (1 3/4godz.), Mirska (1 3/4godz.), Gierczyna (1/2 do 3/4 godz.), Kłopotnicy (1/2 do 3/4godz.)

7. Wycieczki całodniowe: 1) Ludwigsbaude-Wysoki Kamień (3godz.), Huta Józefina - wodospad Kamiennej (powrót pociągiem do Rębiszowa); c) Zapora na Kwisie w Leśnej; d) Zapora na Bobrze w Pilchowicach