Querbach Folder

Folder Przecznica / Querbach Folder

Gebirgs-Sommerfrische Querbach im waldreichen Isergebirge

Herausgeber: Verkehrsverein Querbach Isgb.

Landesfremdenverkehrsverband Schlesien, Schutzgebuhr 5 Pf

5000/4.39 ff. Arthur Dresiers Buchdruckerei, Friedeberg

Folder reklamowy Przecznicy wydany w dwóch niemal identycznych wersjach, każda po 5000 sztuk. Na samym folderze brak danych pomocnych w określeniu roku wydania. Der Wanderer im Riesengebirge z lipca 1907r. rozwiązuje jednak tę zagadkę: wtedy to właśnie zarząd Riesengebirgsverein (RGV) podjął decyzję o wydaniu własnym sumptem folderu reklamowego miasta Karpacz i Przecznicy właśnie.

Dość wierne tłumaczenie zawartości:

"Już wyglądając z pociągu zobaczycie Państwo jak jest położona ta mała wioska, która ciągnie się od doliny Grzbietu Kamienickiego do wysokości w przybliżeniu 650 m, ze swoimi ostatnimi domami sięgającymi bardzo daleko w izerskie lasy, która oboma skrzydłami prawie otacza podnóże kamienickie. Z samej wsi rozciąga się piękny, rozległy widok przez pagórki na zamek Gryf; ze wzgórz kamienickich, które wznoszą się do wysokości 958 m, rozlega się widok poza wysoką partię Gór Izerskich i także na większą część Karkonoszy i ich przedgórze. Żaden komin fabryczny nie dymi, także żadna wiejska droga w żadnym kierunku już nie prowadzi dalej, przez Przecznicę nie ma ruchu tranzytowego. Położone tam domy spoczywają w ogrodach pomiędzy drobnymi grupami drzew, w cichym spokoju; wieje w tę stronę chłodny i aromatyczny wiatr z górskich lasów. Czyż to nie jest cudowne, że od dziesięcioleci w Przecznicy korzysta się z gościny na weekend, na rehabilitację, na wypoczynek po rocznej pracy.

Gospody, pokoje gościnne, gospodarstwa oferują Państwu swoje dobra, spokój, piękno nietkniętej natury. Wielu gości od dłuższego czasu odwiedza Przecznicę rok po roku, zarówno latem jak i zimą. Liczne, charakterystyczne drogi prowadzą Państwa na ogół poprzez cienisty, wysoki las po uroczej okolicy. Ławki dbają o Państwa odpoczynek. Jako cel krótszego spaceru polecamy: Prochową, Mrożynkę, Huciankę, Urwistą, Jelenie Skały, Ciemny Wądół, Grzbiet Kamienicki z górą Kamienica, Starą Jodłę, ruiny Pogańskiej Kaplicy, a w przeciwnym kierunku Proszową z łaźnią (20 do 25 minut).

Querbach Folder

Kilka półdniowych wędrówek:

- Kesselschlossbaude - 1.5godz.,
- Świeradów Zdrój - ok. 2godz.,
- Ludwigsbaude - 1.75godz.,
- Leaoldsbaude - 2godz.,Querbach Folder

Całodniowe wycieczki piesze:

- schronisko na Rozdrożu Izerskim _ Wysoki Kamień _ Szklarska Poręba _ Huta Józefina _ Wodospad Kamieńczyk,
- Świeradów Zdrój _ Polana Izerska _ Stóg Izerski _ Smrek _ Czerniawa Zdrój,
- Zapory w Leśnej i w Złotnikach oraz inne.

Do zobaczenia w ciągu jednego dnia przy pomocy środków lokomocji znajdują się: Karpacz, Kościółek Wang, Śnieżka, Śnieżne Kotły i inne znane miejsca Karkonoszy i ich otoczenia. Nasza stacja kolejowa znajduje się w Rębiszowie dla pociągów relacji Gorlitz- Jelenia Góra; trzykilometrowa piesza ścieżka doprowadzi Państwa do wioski, chyba że wcześniej postanowicie Państwo zamówić transport, który będzie oczekiwał na Państwa przed dworcem. Przy wielu bagażach, większej liczbie osób, poza szczytem sezonu turystycznego i w przypadku niskiej częstotliwości kursowania pociągów zaleca się z góry zamówić u wynajmującego pokój jakiś pojazd.

Dalsze informacje otrzymacie od wynajmującego lub w firmie transportowej.