Heimatbuch des Kreises Löwenberg in Schlesien

Bilder aus dem Kreis Löwenberg in Schlesien

Dritte neu bearbeitete und erweiterte Ausgabe, Hannover 1959

Herausgegeben von unserem Patenkreis, dem Landkreis Hannover, unter Mitwierkung des Ausschusses für das Heimatbuch des Kreises Löwenberg in Schlesien

Druck: Grimmesche Hofbuchdrukerei BückeburgTrzecie - ale pierwsze powojenne - wydanie Alamanachu Powiatu Lwóweckiego. Pierwsze ukazało się w 1922r., kolejne w 1925. Każde kolejne wydanie bazowało na poprzednim i rozszerzane było o nowe informacje. Na ponad sześciuset stronach trzeciego wydania zgromadzona jest olbrzymia wiedza o powiecie lwóweckim z zakresu geografii, historii, biologii, turystyki, demografii i życia codziennego mieszkańców.
Sporo istotnych i ciekawych informacji dotyczących regionu i samej Przecznicy, co - wraz z paroma innymi źródłami - wymaga obróki i opisania w osobnej zakładce.

A teraz tylko drobny wybór.. Np. przekrój geologiczny powiatu wyraźnie pokazujący czemu Przecznica zawdzięcza swoje istnienie.

Geologisches Profil von SW nach NO durch den Kreis Löwenberg


Oprócz wielu odniesień w głównej części, każdej miejscowości poświęcony jest osobny krótki opis historyczny. Przecznica zasłużyła na 3/4 strony. Ale o tym w kolejnym odcinku..