26 i 27 stycznia - Przecznickie Zimowe Ptakoliczenie

Ptaki

W ramach 15. edycji Zimowego Ptakoliczenia organizowanego pod egidą Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (OTOP) zapraszam 26 i 27 stycznia na pierwsze Przecznickie Zimowe Ptakoliczenie.


Co to jest ptakoliczenie i po co???
Zimowe Ptakoliczenie jest coroczną akcją, w czasie której notujemy, ilu przedstawicieli którego gatunku ptaków odwiedza nasze karmniki, ogrody, parki i okoliczne łąki. Liczenie można przeprowadzić indywidualnie, najciekawiej jednak jest to zrobić w większym gronie podczas bezpłatnej wycieczki ornitologicznej z przewodnikiem.
W ramach Zimowego Ptakoliczenia skupiamy się na tych gatunkach, które zimą można spotkać najbliżej człowieka. Dzięki dostarczanym przez uczestników wynikom OTOP tworzy zestawienia najliczniej spotykanych o tej porze roku ptaków a także notuje obserwacje ciekawych i rzadkich gatunków. Informacje takie zbierane przez wiele lat dają nam dobre pojęcie o kierunkach rozwoju populacji ptaków zimujących w naszym kraju. Oprócz samego dokumentowania ptasich gatunków, wyprawy takie - choć nie są prowadzone przez zawodowych ornitologów - mają również charakter popularyzatorski, edukacyjny i rekreacyjny. Koniec końców to świetny sposób na spędzenie paru godzin na powietrzu w jakże pożytecznym celu.
Akcja Zimowego Ptakoliczenia w Polsce i na świecie trwa już wiele lat, ale do tej pory takowe liczenie w rejonie Gór Izerskich się nie odbyło - a przynajmniej nie zostało oficjalnie odnotowane przez OTOP. Od tego roku to się jednak zmieni - do listy wycieczek dołączy również Przecznica w Górach Izerskich. I mam nadzieję, że nie będzie to jednorazowe wydarzenie.

Więcej o ogólnopolskim ptakoliczeniu możecie przeczytać na stronach OTOP.

Skąd i dokąd ta wycieczka?
Dokładna trasa wycieczki będzie dostosowana do warunków pogodowych i apetytu uczestników. W sobotę i w niedzielę wyruszymy o godzinie 11 rano spod Świetlicy w Przecznicy, pójdziemy w dół i w górę ulicami wsi a przy sprzyjających warunkach pogodowych zahaczymy również o okoliczne łąki. Spacer nie będzie bardzo uciążliwy (mile widziane są również dzieci z opiekunami) ale pamiętajmy, że różnica poziomów w samej Przecznicy wynosi prawie 200m.
Na całej trasie będą liczne postoje przeznaczone na dokładniejsze obserwacje ptaków, ich policzenie i oznaczenie (czyli identyfikację gatunków) oraz na wysłuchanie informacji o obserwowanym ptaku i ciekawostek ze świata innych ptaków i ptasiarzy.
Całość zajmie nam mniej więcej 2-3 godziny.

Ilu i jakich gatunków możemy się spodziewać?
Tego właśnie nie wiadomo, bo jeszcze nikt oficjalnie ptaków w Przecznicy nie policzył. Z własnych obserwacji wiem, że w naszej wsi pojawia się zimą co najmniej 40 gatunków, ale faktyczna liczba jest z pewnością jeszcze większa. Najliczniejsze i mało płochliwe są dwa gatunki sikorek - bogatka oraz modraszka - i ich właśnie możemy spodziewać się najwięcej. Mogą być też i inne rzadsze sikorki - czarnogłówka czy sosnówka. W licznych stadach zimują u nas również mazurki, trznadle, gile, dzwońce, czyże, zięby, sójki, szczygły, raniuszki, kwiczoły i kruki. Pojedynczo lub w nielicznych grupach może się pojawić również orzechówka, dzięcioł duży, czarny i zielonosiwy, myszołów, krogulec, grubodziób, mysikrólik, kowalik, kos, drozd śpiewak a nad wodą także czapla siwa, strzyżyk, pluszcz czy krzyżówka... Większość tych gatunków zaobserwowałem tej zimy na obszarze pomiędzy Przecznicą a Mrożynką. Ale co ciekawe - nigdy więcej niż 12 gatunków jednego dnia. Mam nadzieję, że w liczniejszej grupie uda nam się zobaczyć ich więcej.

Szczegóły organizacyjne
Niezależnie od pogody i frekwencji, odbędą się dwie wycieczki - zapraszam na jedną z nich lub obydwie.
Zbieramy się w sobotę lub niedzielę (26 i 27 stycznia) o godz. 11 przy świetlicy w Przecznicy.
Proszę o zadbanie o odpowiedni ubiór dostosowany przede wszystkim do warunków pogodowych i terenowych - większość trasy będzie prowadziła jezdnią i drogami bitymi ale mam nadzieję, że warunki pozwolą nam również na spacer po drogach polnych wokół wsi. Proszę o unikanie jaskrawych elementów odzieży - ptaki mają wyśmienity wzrok, a dystans ucieczki (odległość, na jaką ptak pozwala się podejść) wielu gatunków wynosi dobrze ponad sto metrów. Widok ludzkiej twarzy czy kolorowa odzież wydłuża ten dystans jeszcze bardziej.
Ze względu na charakter wycieczki, czworonogów ze sobą nie zabieramy.
Zachęcam do zabrania lornetek. Najlepsze ptasie lornetki mają paramerty od ok. 8x40 do ok 10x50 - pierwsza liczba to powiększenie, druga to średnica szkła. Jeśli macie takie w domu, koniecznie weźcie je wszystkie ze sobą. Dla pierwszych osób będę miał dwie zapasowe lornetki. Choć obserwacje nie muszą być dokumentowane fotograficznie, warto zabrać ze sobą również aparat z długim zoomem - najciekawsze zdjęcia z wycieczki wyślemy do OTOP wraz z wynikami liczenia a także umieszczę je na portalu ornitologicznym ornitho.pl.

Ilość miejsc nieograniczona, wycieczka jest otwarta dla mieszkańców Przecznicy i okolic. Nie jest konieczna wcześniejsza rezerwacja, ale z powodów organizacyjnych byłoby mi miło otrzymać mejla z potwierdzeniem uczestnictwa.

Przewodnikiem wycieczek będę ja, Arek Szypicyn - ptasiarz i członek OTOP.
Zapraszam do kontaktu: aszypicyn@gmail.com
Pozdrawiam!