PTAKI

PtakiBocian Biały (Ciconia ciconia)
Bocian Biały

Powszechny w okolicy ale rzadko goszczący w samej Przecznicy ptak. Do tej pory widziałem u nas boćka białego raz, może dwa ale nigdy z aparatem pod ręką. Tzn. ja nigdy nie miałem aparatu - nie bociek. Aż tu nagle na wielkosobotnim spacerze A.D. 2012, na naszej łące tuż nad domem było ich aż pięć sztuk naraz, czyli ok. 0.001% całej polskiej populacji.
Rzadką obecność bociana w białego w Przecznicy tłumaczy opis jego biotopu: woli obszary nizinne, unika terenów zimnych, o częstych opadach atmosferycznych.
Stadko wyglądało na zainteresowane wyłącznie żerowaniem - nie sądzę, by założyły gniazdo w tej cześci wsi.

Bocian Biały


Bocian Czarny (Ciconia nigra)
Czarny Bocian Czarny Bocian

Rzadki okaz w Przecznicy. Po raz pierwszy widziałem go dopiero w 2011r. - najpierw na początku czerwca, gdy krążył nad wsią zataczając duże kręgi, a potem pod koniec lipca, gdy przysiadł na podmokłej łące kilkaset metrów od naszego domu. Gniazdo - w odróżnieniu od "udomowionego" boćka białego - buduje zwykle z daleka od ludzkich siedzib, często w lesie. Za pierwszym razem nadleciał od strony Grzbietu Kamienickiego. Gatunek chroniony. W Polsce nieliczny.Bogatka, Sikora bogatka(Parus major)
Bogatka Bogatka

Bogatka Bogatka Bogatka

Jeden z najczęściej widywanych w okolicy ptaków ale głównie zimą, kiedy w poszukiwaniu pożywienia wchodzi niemal do domu. Wdzięczny obiekt do zimowego dokarmiania - małe stadka kilkukrotnie w ciągu dnia i o tych samych porach odwiedzają karmnik. W zasadzie wszystkożerne, choć gdy poda im się zróżnicowany pokarm jednocześnie, to najpierw wyjedzą słonecznik, potem kulkę preparowanej karmy i słoninę a dopiero potem resztę. Nie ruszą jednak pszenicy. Późną wiosną i latem niemal znikają. Gdyby nie budka lęgowa zawieszona parę lat temu na drzewie koło domu, latem w ogóle nie widziałbym bogatki. Budkę tę co roku zasiedla para bogatek (odpowiednio mały otwór stanowi skuteczną przeszkodę dla chętnych na ten domek szpaków) i co roku wyprowadza kilka młodych.

Sikora bogatka

Bogatka
W Polsce gatunek chroniony.
Przypadkowo znalezione jajo bogatki, choć w bezpośrednim otoczeniu znaleziska gniazda nie widziałem:
Bogatka


Czarnogłówka zwyczajna, sikora czarnogłowa, (Poecile montanus)
Czarnogłówka

Oprócz najliczniejszej bogatki i częstej modarszki, zdarzy sie z rzadka zobaczyć również i czarnogłówkę. Po raz pierwszy w Przecznicy zaobserowałem ją chyba dopiero w 2012r. a pierwszy raz udało mi się ją sfotografować w 2013. Koło domu przez parę dni kręciła się parka. Ze zdjęć jednoznacznie wynika, dlaczego nazywa się ona czarnogłówka. Myliłem ją z niemal identyczną sikorą ubogą - dopiero w tym roku (grudzien 2014) na podstawie zdjęć udało mi się je rozróżnić. Czapeczka czarnogłówki sięga z tyłu aż do górnej granicy płaszcza a jej krawat pod dziobem jest szerszy. Różnice te są nieznaczne i dobrze je widać tylko wtedy, gdy jest możliwość obserwacji obydwu gatunków jednocześnie. Czarnogłówka Objęta jest ścisłą ochroną gatunkową.

CzarnogłówkaDerkacz (nie)zwyczajny (Crex crex)
Derkacz

Rzadki, niezwyczajny, wspaniały ptak. Jeden z głównych powodów utworzenia na przecznickich i okolicznych łąkach obszaru Natura 2000: PLH020102 Łąki Gór i Pogórza Izerskiego. Na światowej liście IUCN Red List uznany zaledwie za Least Concern ale tylko z powodu ciągle stabilnej liczności popoulacji w Rosji i Kazachstanie. W Europie gatunek ginący z powodu zanikania derkaczowego habitatu (dzikich wilgotnych łąk) i zbyt wczesnego koszenia łąk.
Niezwykle płochliwy ptak. Wielkości pomiędzy kuropatwą a przepiórką. Spędza życie w wysokich oddalonych od ludzkich siedzib trawach. Porusza się głównie piechotą, całkowicie bezszelestnie. Nawet w gęstej trawie nie trąci ani jednego źdźbła przemieszczając się na odłegość kilkudziesięciu metrów.
Rozpoznawalny niemal wyłącznie po nawoływaniu godowym - bardzo charakterystycznym, nie do pomylenia z niczym innym. Zainteresowanych zachęcam do odwiedznia "ptasich" stron, np. tej.
O występowaniu derkacza w okolicach Przecznicy słyszałem od kilku osób, które co roku słyszały jego charakterystyczny głos. Ja spotkałem się z nim dopiero w czerwcu 2012. Po lekturze Wajraków i innych źrodeł, wiedziałem jak sprowokować samca derkacza do ujawnienia się. I udało się, co widać na poniższych zdjęciach.
Poirytywany wirtulanym rywalem derkacz w pozycji nasłuchującej:

Derkacz

A teraz odpowiada rywalowi, chwaląc się silniejszym głosem:
Derkacz

Najbliżej udało mu się podejść mnie na ok. 5 metrów. Wyłonił się wśród gęstej niskiej roślinności i natychmiast dał znać o swojej obecności:
Derkacz
Ze względu na niewielki dystans wibracje jego instrumentu głosowego dawały sie odczuć poprzez grunt... Absolutnie niesamowite uczucie!Dzięcioł duży (Dendrocopos major)
Dzięcioł duży

Nie tyle rzadki, co rzadko widywany ptak. Do ludzkich siedzib zbyt blisko nie podlatuje, chyba że zaszyty w gęste krzaki czy drzewa. Zimą zdarzy się, że skubnie coś z przydomowego karmnika. Latem tylko czasem przeleci w pobliżu, a ponieważ lot ma dość charakterystyczny - jakby latanie sprawiało mu trochę problemów - można go poznać nawet z daleka. W Polsce chroniony. A poniżej dwa kolejne dowody na istnienie dzięcioła - pośredni i bezpośredni:

Dzięcioł Dzięcioł
Dzięcioł


Dzierzba gąsiorek (Lanius collurio)
Dzierzba gąsiorek Dziezrba gąsiorek

Dość liczny w Polsce ptak wędrowny, co roku zakładający gniazdo koło naszego przecznickiego domu. Przylatuje w środku wiosny, znika z końcem lata. Choć niełatwy, to bardzo wdzięczny w obserwacji. Kręci się w pobliżu ludzkich siedzib ale jest nieufny i płochliwy i zbliżyć się na odległość krótkiego obiektywu nie pozwala. Najciekawszy i najłatwiejszy do obserwowania w okresie, kiedy młode już wyszły z gniazda a rodzice ciągle je jeszcze przez kilka tygodni dokarmiają. Często zdarza się, że młody ptak - jeszcze ufny i niewprawny - wybiera sobie odsłoniętą gałąź bliżej naszego domu a rodzice, chcąc nie chcąc, podlatują i dokarmiają pisklaka. Tak właśnie było tutaj:

Dziezrba gąsiorek Dziezrba gąsiorek

A w wolnych od jedzenia chwilach mały ćwiczył skrzydła:

Dziezrba gąsiorek


Dzwoniec zwyczajny (Carduelis chloris)
Dzwoniec zwyczajny

Dzwoniec

Powszechny choć niezbyt liczny ptak. Zimą, gdy chętnie pojawia się przy karmniku, na kilka par wróbli i mazurków przypadada zwykle jedna para dzwońców. W Polsce osiadły.
Samiczka niemal jednolicie szara. Samiec zimą wyróżnia się jedynie jaskrawo żółtymi końcówkami lotek. W wiosenno-letniej szacie godowej samiec nabiera intensywniejszej żółto-oliwkowej barwy - wtedy właśnie jest najładniejszy, choć dużo trudniejszy do zaobserowania. Tutaj uchwycony ze sporej odległości:

Dzwoniec zwyczajny


Gawron (Corvus frugilegus)
Gapa

Gawron a po ludowemu gapa. Jeden z przedstawicieli licznie u nas reprezentowanej rodziny krukowatych. Obok gawrona mieszkają u nas również kawki, wrony siwe, kruki, czarnowrony, sójki i sroki. Ale po czym w takim razie poznać gawrona...?
Z sójką i sroką trudno go oczywiście pomylić. Kawka i wrona siwa też nie są całe czarne, więc już z odległości 100-200m pomylić się trudno. Schody zaczynają się dopiero przy kruku, czarnowronie i gawronie właśnie, bo różnice między nimi są względne a nie jakościowe.
Tak więc kruk jest z nich zdecydowanie największy - przy nim gawron czy czarnowron mogą co najwyżej uchodzić na kruczęcią młodzież. Za to gawron jako jedyny ma jajowaty wystający ponad dziób łebek, podczas gdy kruczy i czarnowroni łeb tworzy z linią dzioba niemal linię prostą. Proszę pamiętać o słowie niemal.
A na koniec różnica statystyczna: czarnowron to zachodnioeuropejski krukowaty, którego linia występowania kończy się mniej więcej na Odrze i Nysie Łużyckiej. Występujące u nas osobniki są dość rzadkie a więc prawdopodobieństwo, że na spacerze w Górach Izerskich zaobserwowaliśmy osobnika właśnie tego gatunku jest znacznie mniejsze od możliwości spotkania kruka czy gawrona.
Można ponoć te trzy gatunki rozpoznać również po krakaniu ale najpierw trzebaby jakoś napotkanego ptaka do wydania dźwięku zmusić - a to chyba już wyższa szkoła ptaszenia.
No więc umówmy się, że na 99.9% poniższe zdjęcia przedstawiają gawrona - i to w czterech kolejncyh fazach lotu:

GawronGil (Pyrrhula pyrrhula)
Gil zwyczajny Gil zwyczajny

Rzadko widywany gość w naszych okolicach. Jego widok najbardziej kojarzy się z porą zimową, kiedy większymi stadami obsiada drzewa, tak jak to zrobił tym razem (grudzień 2013):

Gil zwyczajny

Samiczki są mniej intensywnie ubarwione:

Tylko raz widziałem gil poza sezonem zimowym - było to jeszcze przed rozpoczęciem legów.
Gil zwyczajny Gil zwyczajny
Przyłapany na locie nurkowym:

Gil zwyczajny


Grubodziób zwyczajny (Coccothraustes coccothraustes)
Grubodziób

Kolejny rzadki okaz. Nieliczny ptak lęgowy w Polsce. Znacznie większy od wróbla, z masywnym dziobem jak u wszystkich łuszczaków, czyli ziarnojadów. Bardzo ładnie ubarwiony. Wiosną 2012 parka grubodziobów kilkukrotnie szybko przeleciała koło domu - to znaczy jest gdzieś gniazdo w pobliżu i będą grubodzióbki.Jaskółka oknówka (Delichon urbicum) i jaskółka dymówka (Hirundo rustica)
Jaskółka oknówka

Dwa najczęściej u nas spotykane gatunki jaskółek. Jest jeszce trzeci - brzegówka. Kiedyś oknówki kojarzono z krajobrazem miejskim a dymówki z wiejskim - stąd ich drugie człony łacinskich nazw urbicum i rustica. To te pierwsze budują gniazda na balkonach i pod dachami Paryża bloków mieszkalnych, te drugie w oborach.
Oba gatunki tylko przy pierwszym, bardzo pobieżnym rzucie oka, mogą wydawać się nierozróżnialne. Przy bliższym kontakcie widzimy u dymówki znacznie dłuższy ogon i brązowe policzki.
Wydaje się, że oknówki lepiej znoszą cywilizację - w miastach ich liczba rośnie a na wsiach coraz częściej zajmują miejsce dymówek, które do osiedlenia się potrzebują funkcjonującej obory, chlewu, stajni lub choćby starej stodoły (chodzi o liczność owadów charakterystyczną dla tych rolniczych obiektów) i bliskości wody.
Jeszcze parę lat temu i u nas gniazdowały jaskółki ale ze względu na postępujący stopień zagospodarowania terenu, pożegnały się z nami. Ostanie gniazdo sprzed 2 lat (2010) choć ono chyba nie jaskółcze..:

Jaskółka oknówka

Teraz osobniki obu gatunków już tylko wpadają do nas w ciągu dnia aby napić się wody ze stawu. Najczęściej robią to w powietrzu, muskając jedynie dziobem powierzchnię wody - jak ta dymówka przed chwilą:
Jaskółka dymówka

Jaskółka dymówka

W maju przylatują do nas oknówki po materiał do budowy gniazd. Siadają na podmokłym brzegu stawu i wybierają dziobem kawałki gliny. W takich sytuacjach powstały właśnie poniższe zdjęcia oknówek.

Jaskółka oknówka

Jaskółka oknówka

Jaskółka oknówkaKopciuszek (Phoenicurus ochruros)
Kopciuszek zwyczajny

Już sama nazwa wskazuje na bardzo sympatycznego ptaszka. Choć encyklopedia określa go jako rzadko występującego w Polsce ptaka lęgowego, to tak się akurat składa, że wszędzie gdzie dane mi było dłużej mieszkać czy pracować, kopciuszków zawsze było tam sporo. Ich liczność wydaje się tym większa, że kopciuszek polubił otoczenie człowieka włącznie z krajobrazem industrialnym, silnie zurbanizowanym czy ruinami budynków.

kopciuszek zwyczajny
W okolicach naszego domu w Przecznicy co roku para lub dwie zakłada gniazda w zakamarkach kammiennej ruiny domu. A kiedy stodoła jeszcze nie była domem, także i w stodole:

kopciuszek zwyczajny

Każda z "naszych" par kopciuszków wyprowadza co roku po dwa lęgi więc z 2-4 sztuk wiosną robi się ich małe stado w środku lata. Rozrabiają prawie jak szczygły ale że są w ciągłym ruchu, trudno je razem sfotografować. Dlatego kilka pojedyńczych zdjęć:

kopciuszek zwyczajny kopciuszek zwyczajny kopciuszek zwyczajny

A na koniec kopciuszek przyłapany w momencie startu do lotu. Najpierw skok w dół w lot nurkowy by po chwili - po osiągnięciu odpowiedniej prędkości - załopotać skrzydłami i wzbić się do właściwego lotu:

kopciuszek zwyczajny


Kruk (Corvus corax)
Kruk

Kruk

Arystokracja ptasia. Ptak u nas rozpowszechniony ale nieliczny, trzymający się raczej z daleka od ludzi, zakładający gniazda przy wierzchołkach wysokich drzew lub na półkach skalnych. Terytorialny, hierarchiczny, wiążący się w pary na całe życie, bardzo inteligentny..
Co roku dwie pary zamieszkują naszą okolicę, zakładając gniazda prawdopodobnie gdzieś w lasach Grzbietu Kamienickiego. Kilka razy w ciągu dnia pojawiają się nad wsią, z rzadka nawołując się nawzajem. W okresie lęgowym spotykane pojedyńczo, ale gdy tylko młode opuszczają gniazdo, rodzice w ciągu dnia polują razem. Ciepłymi dniami szybują wysoko unoszone wznoszącymi prądami konwekcyjnymi - niemal jak bociany.

kruk kruk


Krzyżówka (Anas platyrhynchos)
Krzyżówka

Najliczniejsza z kaczek. Przodek kaczki domowej. Ze względu na wyraźny dymorfizm płciowy początkowo Lineusz wziął samca i samicę za osobne gatunki.
Co roku na naszym stawie pojawia się jedna para kaczek. Gdzieś w pobliżu muszą zakładać gniazdo ale nie wiem czy skutecznie wyprowadzają jakikolwiek przychówek, bo nigdy kaczątek nie widziałem. Jest przypuszczenie, że dość liczne okoliczne lisy wyjadają im jajka z gniazd. W planie mam więc pływające gniazdo dla kaczek na stawie. Choć do ciepłych krajów na zimę nie odlatuje, to z naszej okolicy znika, szukając niezamarzających zbiorników czy rzek.

krzyżówka krzyżówka


Mazurek (Passer montanus)
Mazurek

Po raz pierwszy w Przecznicy sfotografowałem mazurka w 2013r. Specjalnie wcześniej na niego nie polowałem i nawet zdziwiłem się zrobiwszy mu zdjęcie, że jeszcze go w mojej galerii nie było. Jest to bowiem jeden z najliczniejszych i najpowszechniej występujących w Polsce ptaków lęgowych - ustępuje tylko ziębie. Kiedyś kojarzony głównie z obszarami leśnymi (ang. Tree Sparrow) i górskimi (łac. Passer Montanus), obecnie coraz bardziej wypierający wróbla domowego (łac. Passer domesticus, ang. House Sparrow) z obszarów wiejskich i miejskich. Nie ma różnic morfologicznych - płcie niemożliwe do odróżnienia. Jest często mylony jest z wróblem, wiele osób wręcz nie wie, że widząc "wróble", patrzą na dwa osobne gatunki. Podaję zatem sposób na zapamiętanie różnic. Mazurek to taki wróbel wracający z imprezy: zgubił czapkę, krawat i oberwał pod oko. Tzn.: wróbel ma szarą czapeczkę na brązowej głowie, mazurek ma całą głowę brązową; wróbel ma czarny pasek idący od dzioba w dół przez cały brzuch, mazurek tylko krótki kawałek pod dziobem; mazurek ma duża czarną plamkę pod okiem, wróbel nie ma.Modraszka, Sikora modra (Parus caeruleus)
Modraszka

Mniejsza kuzynka bogatki. I ładniejsza, i rzadzsza, i bardziej płochliwa. Zimą. gdy podlatują do ptasiej stołówki, wykazują się większym sprytem i ekwilibrystyką w sięganiu po co atrakcyjniesze kąski, np. zwisającej słoniny. Pod ścisłą ochroną.

modraszka

ModraszkaMyszołów zwyczajny (Buteo buteo)
Myszołów

Najbardziej pospolity drapieżnik z rodziny jastrzębiowatych. W Górach Izerskich i Pogórzu Izerskim wręcz liczny. Codziennie kilka razy pojawia się nad polami wokół wsi, wypatrując ofiary z dużej wysokości. Po wyprowadzeniu młodych latają w małych rodzinnych grupakch nawołując się nawzajem charekterystycznym piskiem.

myszolow

I kilka zdjątek z Lanego Poniedziałku AD2012. Wszystkie robione marnym ale za to tanim teleobiektywem f=1300mm z odległości 200-300m, więc cudów nie ma. Ale frajda jest.
myszolow
myszolow myszolow myszolow
myszolow


Pełzacz leśny (Certhia familiaris)
Pełzacz

Po raz pierwszy udało mi się zaobserwować pełzacza dopiero w 2013r. Dość powszechny to ptak również na naszym terenie ale bardzo trudny do zauważenia - jest mniejszy od wróbla, ma pstrokate ubarwienie grzbietu doskonale komponujące się z korą drzew, na których żeruje, i porusza się wzdłuż pni drzew małym kroczkami mocno do nich przylegając - niemal pełzając. Cyknąłem kilka zdjęć z dość dużej odległości i na każdym z nich pełzacz był niemal niewidoczny. Nie udało mi się rozpoznać, czy był to pełzacz leśny czy ogrodowy - są niemal identyczne i wbrew swym nazwom ich habitaty w znacznej mierze się pokrywją.Pliszka siwa (Motacilla alba)
Motacilla alba

Każda (p)liszka swój ogonek chwali.. Oryginalnie chodziło i lisicę czyli liszkę ale i pliszka machają swoim ogonkiem w bliżej nie znanym celu teź zdaje się nim chwalić. Na trawniku, dachu, asfalcie, drucie telefonicznym. One są wszędzie. Wydają się lubić towarzystwo człowieka. Spędzają chyba więcej czasu na ziemi niż wśród drzew czy w powietrzu. Spacerują, maszerują i biegają w sytuacji, gdy każdy inny ptak by podfrunął. W ciepłe letnie dni ostatniego lata, o dość stałej wczesnowieczornej porze, małe stadko pliszek codziennie pojawiało się przy spuszczonym stawie zażywając kąpieli a małych kałużach.

pliszka siwa

pliszka siwa pliszka siwa pliszka siwa
pliszka siwa

Pliszka ćwicząca krok defiladowy:

pliszka siwa

Pliszka jest bardzo wdzięcznym obiektem do fotografowania. Toleruje obecność człowieka przy zachowaniu należytego dystansu i nie robiąc sobie nic z jego obecności zajmuje się sobą. Np. stroi piórka:

pliszka siwa

Oprócz bardzo licznej pliszki siwej zdarzyło mi się widzieć w Przecznicy również pliszkę żółtą (poniżej) a raz jedyny - w lesie nad Mrożynką - nawet pliszkę górską. Zdjęć tej ostatniej niestety nie mam.Pliszka żółta (Motacilla flava)
Pliszka żółta

Na dziesiątki obserwcji pliszki siwej przypada jedna obserwacja pliszki żółtej. Żadki to na naszym terenie gatunek. Dużo bardziej płochliwa od siwej kuzynki.

Skowronek zwyczajany (Alauda arvensis)
skowronek

Jeden z pierwszych zwiastunów wiosny. Lubią duże otwarte łąki. Wiki podaje, że na 10ha może gnieździć się nawet do 8 par, czyli prawie para na hektar. Na naszej przecznickiej łące w kwietniu naliczyłem 3 pary jednocześnie na kilka hektarach - czyli wynik w pobliżu maksymalnego zagęszczenia obserwowanego w Polsce.

SkowronkaSójka (Garrulus glandarius)
Sójka Sójka

¦licznie ubarwiony ptak, na tarenie Polski w większości osiadły, bliski krewny kruka i wrony. Widoczny zarówno latem jak i zimą. A jeśli nie widoczny, to słyszalny, bo sójki - zwłaszcza w parze lub większej grupie - lubią dużo gadać. Robią sporo hałasu wokół siebie również poprzez ganianie się po krzakach. Ciekawe człowieka - często siadają w bezpiecznej odległości i obserwują nas. Zdarzało mi się, że idąc na spacer lasem czy wzdłuż krzaków, para sójek podążała przez kilkaset metrów za lub przed nami.

Sójka

Sójka


Szczygieł (Carduelis carduelis)
Szczygieł

¦liczny, sympatyczny, wręcz zbawny ptaszek. Bardzo ruchliwy, trudno przyłapać go na dłuższej chwili spoczynku. Ptaki bez przerwy gonią i tłuką się nawzajem - wyglądają czasem jak grupa urwisów wracających z zabawy.. Niezbyt płochliwe, człowieka zdają się nie zauważać, zajęte własną zabawą. W Polsce coraz bardziej osiadłe, ale w Przecznicy widziałem je tylko latem.

Szczygieł Szczygieł Szczygieł


Szpak (Sturnus vulgaris)
Szpak

Jakoś nigdy szpaków nie polubiłem. Zawsze kojarzyły mi się bardziej ze szkodami w sadzie, niż z przyjemnością podglądania ich. Choć to przecież bardzo ładny ptak, bardzo inteligenty, troskliwy rodzic... Obserwowanie pojedynczej pary budującej gniazdo i karmiącej młode to frajda. Późnym latem i jesienią zbierają się w duże stada, liczące nawet kilka tysięcy osobników (liczyłem osobiście, choć nie w Przecznicy). Duże stado z daleka wygląda jak chmura lub plaga szarańczy z filmów przyrodniczych. W ułamku sekuny całe stado porafi nagle zmienić kierunek lotu - fantastyczny widok... ¯eby tylko trzymały się daleko od sadu..

Szpak Szpak

Szpak

Co roku parka szpaków zasiedla drugą z budek koło naszego przecznickiego stodoło-domu. Otwór budki "szpakowy" (5cm) ale jakoś miałem nadzieję, że co innego tam się zalęgnie. Co roku parka - nie wiem czy ta sama - z sukcesem wyprowadzadza młode. Wydawało mi się, że dokarmianiem zajmowały się więcej niż dwa ptaki. Rodzina pomaga czy sąsiad?Sroka (Pica pica)
Sroka

Ptak krukowaty, popularny na całym terenie Polski ale w Przecznicy nie co roku go widuję. Wpada na chwilę, pokręci się i znowu na jakiś czas znika. Może liczna obecność sójek odstrasza sroki..? Górna część Przecznicy leży na wysokości bliskiej górnej granicy występowania sroki.Trznadel zwyczajny (Emberiza citrinella)
Trznadel Trznadel

Liczny ptak niecywilizowanych terenów otwartych. Generalnie uważana za osiadły al eliczne populacje mogą migrować na stosunkow niewielkie odległości - do nas przylatują trznadle z północy, nasze lecą do Zachodniej i Południowejk Europy. Występujący na terenie całego kraju, równiez w górach. W okresie godowym samczyk wyraźnie odróżnia się jaskrawym żółtym kolorem od samiczki, W okresie spoczynowym obie płcie są niemal identyczne.

Trznadel Trznadel

Zimą koczują w większych stadach - tu (grudzień 2013) było ich ok 25-30:
Trznadle

Co roku wiosną i latem jeden samczyk siada na czubkach drzew wokół domu i przez cały dzień potrafi wyśpiewywać swą melodię składającą się z kilku dżwięków - do perfekcji - i bólu słuchaczy - powtarzalną.
Trznadel Trznadel Trznadel


Zięba zwyczajna (Fringilla coelebs)
Zięba zwyczajna

A konkretnie szarawa samiczka zięby... Jeden z licznych u nas łuszczaków .Inne zaobserwowane lub usłyszane w Przecznicy ptaki ale jeszcze niesfotografowane:
- kukułka
- pliszka górska
- paszkot
- jerzyk
- srokosz
- wrona
- grzywacz
- orzechówka
- jastrząb
- drozd
- kuropatwa
- dzięcioł zielony i zielonosiwy
- pójdźka
- rudzik i pewnie parę innych.