OWADY

Płazy i Gady- - - - - - - - MOTYLE (Lepidoptera ) - - - - - - - -

Gąsienice
Gąsienice

Wariacje nt. gąsienic. Niestety nie wszystkie jeszcze zidentyfikowane. Ta na na dole po lewej to trociniarka czerwica (Cossus cossus) - dorosłe osobniki tego nocnego motyla osiągają 10cm długości!
Zainteresowanych rozponawaniem motyli i gąsienic odsyłam do www.lepidoptera.pl - bardzo profesjonalnej strony amatora motyli.

GąsieniceGąsienice
GąsieniceGąsienice


Sówkowate (Noctuidae) - najliczniejsza rodzina motyli składająca się głównie z motyli nocnych

Kosiczka łąkowa (Cerapteryx graminis)
Kosiczka łąkowa

Jeden z naszych motyli nocnych z rodziny sówkowatych (Noctuidae). Miałem problemy z jego oznaczeniem, błędnie opisując jako Amphipoea oculea. Ostatnio z pomocą przyszedł Pan Profesor z Wrocławia, który skorygował błąd - tym motylem okazała się groźna kosiczka łąkowa, badaniem której w okolicach Przecznicy Profesor się kiedyś zajmował. "Był to koniec maja 1989 roku, gdy wybrałem się na szczegółowy rekonesans do wsi Kotlina w Górnym Gierczynie. Wtedy to też przestraszył mnie obraz zniszczeń powodowanych przez ten gatunek. Kojarzyłem go raczej z opisem szkód zawartych w publikacjach naukowych badaczy irlandzkich, szkockich czy rosyjskich. Wtedy widziałem witalność i żarłoczność gąsienic w mikroskali. Od tego czasu wiele się zmieniło, wspólnie z dr M. odkryliśmy i przetestowaliśmy feromon dla tego gatunku. Opracowałem też metodykę prognozowania i sygnalizacji masowego pojawu kosiczki. Licznie pojawiała się ona na Waszym terenie jeszcze w latach 2000/2001oraz 2013/2014, nie powodujac jednak już tak znacznych zniszczeń." Jedną z cech motyli z tej rodziny jest to, że przylatują do światła. Tak też zostały zrobione te fotki: motyl usiadł wieczorem na oknie oświetlonego pokoju, co dało możliwość obejrzenia go z dwóch stron.

Kosiczka łąkowaNiedźwiedziówka jastrzębica vel marzymłódka pajacyk (Diacrisia sannio)
Niedźwiedziówka jastrzębica

Obie nazwy dość niemotylowate.. A może właśnie motylowate, bo mnogość owadów zmusza odkrywców do inwecji słowotwórczej.
Jeden z przedstawicieli bardzo licznego gatunku niedźwiedziówkowatych rozpoznawalnych po dość dużym tułowiu w stosunku do rozmiaru skrzydełWygłoba szczawiówka (Euclidia mi)
Wygłoba szczawiówka

Dzienna ćma z rodziny sówkowatych. Jak nazwa wskazuje, często spotykana na szczawiu.Rusałkowate, południcowate, południce, perłowce (Nymphalidae)

Górówka medea (Erebia aethiops)
Górówka

Boruta czy medea? Odróżnić można po spodniej powierzchni skrzydeł ale jeszcze tego nie sprawdziłem.

Górówka

GórówkaOsadnik egeria (Pararge aegeria)
Osadnik egeria

Motyl z rusałkowatych, z podrodziny oczennic. Pospolity w naszym klimacie. Charakterystyczne dla oczennic ubarwienie (pomarańczowe do brązowego) oraz plamy "oczne", którym ta podrodzina rusałek zawdzięcza swą nazwę.Osadnik megera (Lasiommata megera)
Osadnik megera

Pomarańczowo-brązowe ubarwienie wierzchu skrzydeł i oczka - a zatem kolejny osadnik.

Osadnik megeraPrzeplatka atalia (Melitaea athalia)
Przeplatka atalia

Motyl dzienny z rodziny rusałkowatych. Bywalec łąk leśnych, wielbiciel nektaru z naparstnic. Podlega ochronie gatunkowej. W Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt ma status EN - gatunek bardzo wysokiego ryzyka, silnie zagrożony.

Przeplatka atalia

Przeplatka ataliaPrzestrojnik jurtina (Maniola jurtina)
Przestrojnik jurtina

Motyl dzienny z rodziny rusałkowatych, podrodziny oczennicowatych. Charakterystyczna czarna plamka w miodowej obwódce na wierzchołku przedniego skrzydła, identyczne oczko na jego odwrotnej stronie. Gatunek bardzo pospolity w całym kraju.

Przestrojnik jurtinaRusałka admirał (Vanessa atalanta)
Rusałka admirał

Jeden z najpiękniejszych motyli polskich.

Rusałka admirał

Rusałka admirałRusałka kratkowiec (Araschnia levana)
Rusałka kratkowiec

Też piękny. Tylko raz do tej pory widziałem go w Przecznicy. Na zdjęciu w swej formie letniej, wiosenne osobniki są bardziej podobne do pokrzywnikaRusałka pawik (Inachis io)
Rusałka pawik

Pospolity motyl z rodziny rusałkowatych - nasz chyba najczęściej spotykany motyl i jeden z łatwiejszych w rozpoznaniu.
Jakże inaczej wyglądają pawiki od spodu:

Rusałka pawik


Rusałka pokrzywnik (Aglais urticae)
Rusałka pokrzywnik

Bardzo bliski krewny rusałki pawik. Spotykany w każdych warunkach.

Rusałka pokrzywnik

I w wersji "na lewą stronę":
Rusałka pokrzywnik


Rusałka żałobnik (Nymphalis antiopa)
Rusałka żałobnik

Najpiękniejszy z dotychczas sfotografowanych przeze mnie motyli. Piękniejsze są już tylko pazie, ale jeszcze nie było mi dane ich zaobserwować. Żałobnik, w odróżnieniu od stadnego pawika czy pokrzywnika, występuje zwykle pojedynczo i jest bardziej płochliwy.

Rusałka żałobnik

Doskonałe maskowanie na tle brzozy
Rusałka żałobnikStrzępotek ruczajnik (Coenonympha pamphilus)
Strzępotek ruczajnik

Również powszechny w Polsce motyl dzienny. Rozpoznawalny po wyraźnej plamce na wierzchołku górnego skrzydła. Sympatycznie zamszowy spód skrzydła.Polowiec szachownica (Melanargia galathea syn. Agapetes galathea)
Polowiec szachownica

Też z rusałkowatych, ale z podrodziny oczennicowatych, czyli takich motyli, co mają pawie oczka na skrzydłach. Polowiec jest tu jednak wyjątkiem i takich oczu nie ma.

Polowiec szachownica

Polowiec szachownicaBielinkowate (Pieridae) - zwykle ubarwione na biało, żółto i żółtozielono

Bielinek kapustnik (Pieris brassicae)
Bielinek kapustnik

Dzienny motyl, chyba najczęściej spotykany, a z pewnością najłatwiej rozpoznawalny. Na powyższym zdjęciu samiczka, co poznać po kropakch na skrzydłach przednich.

Bielinek kapustnikNiestrzęp głogowiec (Aporia crataegi)
Niestrzęp głogowiec

Bielinkowaty motyl, ale to nie słynny bielinek kapustnik. Jeden z lepszych lotników wśród motyli.

Niestrzęp głogowiec

Niestrzęp głogowiecSzlaczkoń siarecznik (Colias hyale)
Szlaczkoń siarecznik

Żółty motyl (samiec) z rodziny bielinkowatych z charakterystyczną czarną plamką na przednim skrzydle i jasną na tylnym. Pospolity w całym kraju.Latolistek cytrynek (Gonepteryx rhamni)
Latolistek cytrynek

Żółty motyl (samiec) z rodziny bielinkowatych z charakterystyczną czarną plamką na przednim skrzydle i jasną na tylnym. Samiczki są zielonkawe. Pospolity w całym kraju.

Latolistek cytrynek

Tu widać długi języczek, którym sięga po nektar:
Latolistek cytrynekZorzynek rzeżuchowiec (Anthocharis cardamines)
Zorzynek rzeżuchowiec

Na zdjęciu samczyk przelatujący mi przed obiektywem. W spoczynku dotąd nieuchwytny.Brudnicowate (Lymantriidae) - rodzina owłosionych ciem

Brudnica nieparka (Lymantria dispar)
Brudnica nieparka

Nocny motyl, choć spotykany często i za dnia. Ciekawy "kosmiczny" wygląd ze względu na grzebieniaste czułki. To między innymi młodym gąsieniczkom tego gatunku zawdzięczamy babie lato, przy pomocy którego przemieszczają się w poszukiwaniu źródeł pożywienia. Poza tym, niestety, szkodnik drzew i krzewów.Miernikowcowate (Geometridae)- duża rodzina motyli, która nazwę swą wzięła od sposobu przemieszczania się ich gąsienic, które chodząc, przysuwają tył ciała do głowy i zginają się łukowato ku górze, po czym wyprostowują się, „odmierzając” następną długość ciała.

Paśnik komosiak (Scotopteryx chenopodiata)
Paśnik komosiak

Potocznie powiedzielibyśma ćma. Potocznie, bo podział motyli (Lepidoptera) na motyle dzienne i nocne, czyli ćmy, nie jest formalny. Za ćmy uważamy zwykle motyle spełniające większość z następujących kryteriów: aktywność nocna, szare czy brązowawe umaszczenie skrzydeł, futrzasty tułów, skrzydła w stanie spoczynku leżą płasko.

Paśnik komosiakPrzylepek wrzosek (Cleora cinctaria)
Przylepek wrzosek

Mam wątpliwośći co do rozpoznania - przylepek tak, ale nie wiem czy wrzosek. W każdym razie nazwa ładniejsza niż sam motyl.Witalnik naostrzak (Chiasmia clathrata)
Witalnik naostrzak

Pospolity polski motyl.Modraszkowate (Lycaenidae)

Czerwończyk nieparek (Lycaena dispar)
Czerwończyk nieparek

Jeden z cennych przedstawicieli licznej rodziny modraszkowatych. Gatunek związany z terenami podmokłymi. Prawnie chroniony - znajduje się na Czerwonej Liście Zwierząt Ginących i Zagrożonych w Polsce.
Powyżej samiec, poniżej samiczka:

Czerwończyk nieparek

Czerwończyk nieparekCzerwończyk płomieniec (Lycaena hippothoe)
Czerwończyk płomieniec

Kuzyn nieparka. Ten sam biotop, czyli wielbiciel podmokłych łąk, a w szczególności rdestu wężownika, którego u nas dostatek.
Parka przyłapana na godach:

Czerwończyk płomieniec

Czerwończyk płomieniecModraszek ikar (Polyommatus icarus)
Modraszek ikar

Modraszek to po łacinie Polyommatus, czyli mnogooki. Mały delikatny motylek o błękitnej pokrywie skrzydeł u samca i brunatnej u samiczki.

Modraszek ikar

Samiczka:
Modraszek ikar

Spodnia strona skrzydeł:
Modraszek ikarPowszelatkowate, warcabnikowate, karłątkowate (Hesperiidae)

Karłątek ceglasty (Thymelicus sylvestris)
Karłątek ceglasty

Jeden z kilku karłątków zwany też leśnym.

Karłątek ceglastyKarłątek kniejnik (Ochlodes sylvanus)
Karłątek kniejnik

Pa angilesku Large Skipper, czyli Wielki Szyper. Chyna trochę na wyrost, pozostanę przy karłątku..

Karłątek kniejnikKarłątek ryska (Thymelicus lineola )
Karłątek ryska

I kolejny karłątek. Brzegi skrzydeł znacznie ciemniejsze.Kraśnikowate (Zygaenidae)

Kraśnik pięcioplamek (Zygaena trifolii)
Kraśnik pięcioplamek

Wiki pisze: "Zarówno postać dorosła, jak i gąsienica są trujące. Owad dorosły jest niepłochliwy." Temu ostatniemu zaprzeczam, tego pierwszego nie sprawdzałem.- - - - - - - - CHRZĄSZCZE (Coleoptera) - - - - - - - -

Biederonkowate (Coccinellidae)

Biedronka dwukropka (Adalia bipunctata)
Biedronka dwukropka

Nie wiedziałem, że biedronka po łacinie może się tak ładnie nazywać - Adalia. Dwukropkowa odmiana biedronki występuje w wielu różnych wersjach kolorystycznych: od żółtych, przez pomarańczowe, czerwone z czarnymi kropkami po czarne z czerwonymi kropkami. Ilość kropek i ich rysunek też mogą się znacznie różnić.
Ostatniej zimy przechowały się u nas przy okienku na poddaszu setki tych biedronek, co odkryliśmy wiosną, gdy jeszcze nie całkiem wybudziły się ze snu. Ładny to widok, gdy już się wie, że to nie jakaś plaga..Biedronka siedmiokropka (Coccinella septempunctata)
Biedronka siedmiokropka

Też biedronka, ale już nie adalia, lecz coccinella.. - też ładnie. Zimuje zagrzebana w liściach, ale może też wleźć w szpary w oknach - będą to raczej pojedyncze osobniki, a nie całe gromady. Wielbicielka mszyc. A wiadomo - wróg mojego wroga moim przyjacielem. Śpieszmy się zatem kochać rodzime biedronki póki są!Harmonia axyridis (potoczna nazwa polska: biedronka azjatycka, arlekin)
Biedronka azjatycka

Inwazyjna biedronka, do Ameryki i Europy przywleczona w celu zwalczania mszycy i - jak często w takich wypadkach bywa - wymknęła się spod kontroli, sama stając się zagrożeniem. Przede wszystkim dla rodzimych gatunków biedronek, gdyż jest od nich bardziej żarłoczna i plenna. Szkodnik w sadach i winnicach, bo nadgryza skórki owoców. Dla człowieka - bo ugryzienia, choć niezbyt często się zdarzające, mogą wywołać wstrząs alergiczny.
W Polsce notowana od 2006r., zwłaszcza na zachodzie kraju. Przed zimą biedronki te gromadzą się w liczne gromady i szukają schronienia w domach - podobnie jak powyżej opisana dwukropka. Znienna liczba kropek - od zera do ponad 20.Ogniczkowate (Pyrochroidae)

Ogniczek większy (Pyrochroa coccinea)
Ogniczek większy

Czyż nie śliczny chrząszcz? Ładny czerowny kubraczek z węglowo-czarnymi odnóżami. Angielska nazwa bardziej dostojna - kardynał. Ale jakże sympatyczniejsza po polsku.
Żyje w całej Polsce, choć stosunkowo rzadko spotykany.Omomiłkowate (Cantharidae)

Omomiłek szary (Cantharis fusca)
Omomiłek szary

Popularny w Europie chrząszcz. Nazwa wyjęta żywcem z bajek dla dzieci..Sprężykowate (Elateridae)

Zaciosek ??? (Ctenicera ???)
Zaciosek

Owada na zdjęciach podesłanych mi kiedyś przez czytelniczkę Agnieszkę (dziękuję!) zidentyfikowałem początkowo jako przedstawiciela biegaczowatych. Pan Profesor z Wrocławia skorygował mnie jednak ostatnio i wskazał na rodzinę Sprężykowatych (Elateridae). A stąd już krok do oznaczenia właściwego rodzaju (Ctenicera), choć nie gatunku. Możliwości jest kilka, np. bardzo rzadki zaciosek Heyera Ctenicera heyeri) lub - co bardziej prawdopodobne - zaciosek grzebykoczułki (Ctenicera pectinicornis) czy Ctenicera cuprea.

ZaciosekOmarlicowate (Silphidae)

Ścierwiec (Oeceoptoma thoracica)
Ścierwiec

Pospolity chrząszcz z rodziny omarlicowatych. Gdzie sromotnik tam i ścierwce. Ścierwiec, dzięki bardzo dobremu powonieniu, wyczuwa śmierdzącego sromotnika (a także padlinę) z bardzo daleka. Zjadając miąższ grzyba, owad zbiera równocześnie zarodniki grzyba i rozsiewa je po lesie.- - - - - - - - BŁONKOSKRZYDŁE, BŁONKÓWKI (Hymenoptera) - - - - - - - -

Galasówkowate (Cynipidae)

Galasówka szypszyńca różanego (Diplolepis rosae)
Szypszyniec różany

Zwierzę, kwiat czy grzyb?
Szypszyniec różany to błonkówka z rodziny galasówkowatych - a więc owad. Na zdjęciu jej jednak nie widać. Zresztą wizualnie mało ciekawy - skrzyżowanie muchy z pszczołą.
"Galasówkowatych" dlatego, że kolejne pokolenie wyrasta w galasach bądź galasówkach. Galas/galasówka to twór wykształcony przez roślinę macierzystą służący do przechowania, ochrony i wykarmienia larw owada. Samice galasówek składają jaja w nacięciach rośliny (w tym przypadku w pąku dzikiej róży), wstrzykując jednocześnie do rośliny substancje modyfikujące jej kod genetyczny, na skutek czego zaatakowana roślina zaczyna z własnej tkanki budować "domek" dla larw. Najpopularniejsze z nich to galasówki na dębach zwanne dębiankami - często spotykane kulki na spodzie liści dębów, z których pozyskiwana jest tanina.

Galas liœcia dębuMrówkowate (Formicidae)

Mrówka rudnica (Formica rufa)
Mrówka rudnica

Duża pospolita mrówka. Buduje duże mrowiska w słonecznych miejscach najczęściej na brzegu lasu.Osowate (Vespidae)

Osowate
Gniazdo osowatych

Pięknie sklecone kilkucentymetrowej wielkości gniazdo jednego z licznych gatunków osowatych.

OsowateSzerszeń europejski (Vespa crabro)
Szerszeń europejski

Mający najgorszą prasę gatunek osowatych. Jego ukąszenie jest bardziej bolesne niż pszczół i os. Zdarzają się - jak to ma miejsce również w przypadku wielu innych osowatych - wstrząsy afilaktyczne po jego ukąszeniu. Do śmiertelnego ukąsznia potrzeba jednak jadu aż kilkuset osobników. Nie niepokojony, szerszeń sam nie atakuje. Czasem bywa wręcz pożyteczny, atakując inne owady uważane przez człowieka za szkodliwe.
Powyższe zdęcia powstało w dość przypadkowych okolicznościach. Fotografowałem innego owada - muchówkę? - pożywiającego się nektarem rumianku, gdy znienacka nadleciał szerszeń i zaatakował owada. Na zdjęciu ofiara widoczna jest pomiędzy przednimi odnóżami i otworem gębowym szerszenia.Pszczołowate (Apidae)

Trzmiel kamiennik (Bombus lapidarius)
Trzmiel kamiennik

Jeden z wielu trzmieli występujących w Polsce. Rozpoznawalny po pomarańczowych włoskach na końcu odwłoka. Przydomek "kamiennik" pochodzi od miejsca, gdzie często buduje on swoje gniazdo.
Choć trzmiele są ciągle powszechne, ich populacja z powodu chemizacji rolnictwa gwałtownie się kurczy. A trzmiele są bardzo ważne dla środowiska: ze względu na charakterystyczny długi języczek i tolerowanie niższych temperatur, zapylają one rośliny, których pszczoły ani inne owady nie są w stanie zapylać.

Trzmiel kamiennik

Trzmiel kamiennikTrzmiel drzewny lub parkowy (Bombus hypnorum)
Trzmiel drzewny

Z rozponawaniem trzemili jest pewien problem, bo jest ich sporo. Podstawowy podział dzieli je na żółte, czarne, tęczówki i paskowane. Problem w tym, że prawie każdy trzmiel podpada pod każdą z tych kategorii. No ale gdy już się spędzi trochę czasu nad ich oznaczaniem, różnice stają się bardziej widoczne. Co nie znaczy, że ten trzemiel drzewny jest z pewnością drzewny.- - - - - - - - MUCHÓWKI (Diptera) - - - - - - - -

Komarnice, koziułkowate (Tipulidae)

???
Komarnica

Powyżej dwa osobniki z licznej rodziny koziułkowatych przyłapane na wiosennych godach. Poniżej inna z komarnic z ładnym witrażowym rysunkiem skrzydeł.

Komarnica

Komarnica- - - - - - - - WAŻKI (Odonata) - - - - - - - -

Łątka dzieweczka (Coenagrion puella)
Łątka dzieweczka

Pierwsza z kilku ważek opisanych na tej stronie. Jedna z najczęściej występujących w Polsce. Po bliższym zapoznaniu się z gatunkami ważek, łatwa do odróżnienia po charakterystycznym kolorowaniu segmentów odwłoka, m.in. po literce U na drugim segmencie u samca. Samce są niebiesko-czarne z przewagą niebieskiego, a samice zwykle zielone i zielono-czarne.
Wiosną najczęściej możne spotkać te ważki w parach:

Łątka dzieweczka

Łątka dzieweczka

Co one robią - wiadomo. Ciekawy jest natomiast ten uchwyt.. Narząd analny samca na końcu odwłoka wyposażonony jest w chwytak, który idealnie kształem i rozmiarem pasuje do "karku" samiczki tylko tego samego gatunku. Inne ważki mają inne końcówki i choćby nie wiadomo co, to łątka dzieweczka z pałątką zielonooką dzieci mieć nie będą. Raz dopadnięta samica trzymana jest przez samca od zalotów, przez kopulację aż do złożenia jaj. W tej sposób samiec zapewnia, że to z jego nasienia wylęgnie się kolejne pokolenie. Bo w przypadku ważek - i wielu innych stworzeń - przysłowie "kto pierwszy, ten lepszy" nie sprawdza się: jaja ważki zapładnianie są nasieniem ostatniego partnera.
Zbiorowe składanie jaj na roślinach tuż nad lustrem wody:
Łątka dzieweczkaŁunica czerwona (Pyrrhosoma nymphula)
Łunica czerwona

Inny gatunek ważki z rodziny łątkowatych. Gabarytami bardzo zbliżona do łątki, ale jakże odmienna kolorystycznie. U obu płci łunicy dominuje kolor czerwony. U samicy jest minimlanie więcej czarnego.

Łunica czerwona

Łunica czerwona

Na zbliżeniu "chwytak" na odwłoku samca:
Łunica czerwonaSzablak zwyczajny (Sympetrum vulgatum)
Szablak zwyczajny

Dzięki wiernej czytelniczce portalu mam zdjęcie i innej przecznickiej ważki. Jest to młody osobnik szablaka zwyczajnego o nie w pełni jeszcze wykształconych kolorach, stąd pewna trudność i niepewność w oznaczeniu gatunku. Jeden z najpospolitszych gatunków ważek występujących w Polsce.

Szablak zwyczajny

A to już moje zdjęcia tejże ważki:

Szablak zwyczajny

Szablak zwyczajny

Szablak zwyczajnyWażka płaskobrzucha (Libellula depressa)
Ważka płaskobrzucha

Duża, masywna i bardzo szybka ważka. Samiec ma tułów niebieski (zdj. u góry), a samiczka złotawy (poniżej).

Ważka płaskobrzucha

Gry przelatywały koło mnie, za każdym razem miałem wrażenie przelotu małego bombowca, ale o znacznie większej manewrowości.

Ważka płaskobrzuchaŻagnica sina (Aeshna cyanea)
Żagnica sina

Najpopularniejsza z żagnic, występuje na terenie całego kraju. Jedna z większych ważek: ta "moja" miała ok 6cm długości i 8-9cm rozpiętości skrzydeł. Przy łątce dzieweczce wygląda jak bombowiec przy awionetce. Prawie ciągle w ruchu - nie dała mi przyjemności sfotografowania się z bliska na siedząco, więc musiałem chwycić ją w locie z bardzo krótkim czasem. Jedyne siedzące zdjęcie zrobione z dużej odległości:

Żagnica sina


- - - - - - - - PLUSKWIAKI (Hemiptera) - - - - - - - -

Kowalowate (Pyrrhocoridae)

Kowal bezskrzydły (Pyrrhocoris apterus)
Kowal bezskrzydły

Jeden z ładniejszych pluskwiakowatych.Nartnikowate (Gerridae)

Nartnik duży (Gerris lacustris)
Nartnik duży

Widok tego pluskwiaka na powierzchni wody tłumaczy jego nazwę.
Napięcie seksualne lada moment przekroczy napięcie powierzchniowe...:

Nartnik dużyPluskolcowate (Notonectidae)

Pluskolec pospolity (Notonecta glauca)
Pluskolec pospolity

Choć niewielki, jest to jeden z większych drapieżników i szkodników stawów rybnych, bo potrafi wyjeść narybek. Charakterystyczny grzbietowy sposób pływania.Tarczówkowate (Pentatomidae)

Strojnica baldaszkówka (Graphosoma lineatum)
Strojnica baldaszkówka

Pluskwiak z rodziny tarczówkowatych. Zawdziędza swą nazwę wyraźnie wybarwionej tarczce pokrywającej od góry całe ciało.- - - - - - - - PROSTOSKRZYDŁE (Orthoptera) - - - - - - - -

Pasikonikowate (Tettigoniidae)

Łatczyn brodawnik (Decticus verrucivorus)
Łatczyn brodawnik

Na zdjęciu jeden z wielu pasikonikowatych: łatczyn brodawnik. A konkretnie postać larwalna samicy z widocznym pokładełkiem.

Wątlik charłaj

I jeszcze jeden gatunek pasikonika - podłatczyn Roesela (Metrioptera roeselii):

Podłatczyn Roesela- - - - - - - - PAJĄKI (Araneae) - - - - - - - -

Spachaczowate (Sparassidae)

Spachacz zielonawy (Micrommata virescens)
Spachacz zielonawy

Samica spachacza zielonawego - jedynego europejskiego przedstawiciela rodziny spachaczowatych - przyłapana w sadzie. Duży, powszechny w Polsce pająk, ale ze względu na kolorystykę trudny do zaważenia. Nie buduje sieci, poluje aktywnie - stąd angielska nazwa huntsman. Samo ukąszenie może być bolesne, ale bez dalszych konsekwencji.- - - - - - - - WIDELNICE (Plecoptera) - - - - - - - -

Widliczka zielonkawa (Isoperla grammatica)
Widliczka zielonkawa

Nieszczęśliwa ekspozycja: widliczka zielonkawa o zielonkawym ubarwieniu na zielonym tynku.. Na dolnym zdjęciu widliczka siedząca na szybie.

Widliczka zielonkawa- - - - - - - - WOJSIŁKI (Mecoptera) - - - - - - - -

Wojsiłka pospolita (Panorpa communis)
Wojsiłka pospolita

Cytując prof. Kozłowskiego, wojsiłka to sęp wśród owadów. W zbliżeniu wygląda bardzo groźnie: z przodu ma długi dziób (na pow. zdjęciu nie widać) zakończony aparatem gryzącym, z tyłu - ale tylko w przypadku samców - czerowna bulwa wyglądająca niczym kolec jadowy skorpiona. Powszechna w Polsce, dla człowieka niegroźna.