KWIATY

KwiatyAster gawędka (Aster amellus)
Aster gawędka

Dziko rosnąca bylina ale zdobywająca coraz większą popularność również jako kwiat ozdobny. Choć w Polsce nie jest niczym niezwykłym, jego populacja spada a obecność w Przecznicy jest raczej efektem sztucznego nasadzenia.
Podlega ścisłej ochronie gatunkowej.

Aster gawędkaBabka lancetowata (Plantago lanceolata)
Babka lancetowata

Pospolita, wręcz za chwast uważana, bylina. Od zawsze stosowana w medycynie jako panaceum na niemal wszystko: do gojenia się ran, na ukąszenia węży i skorpionów, na chrypkę, a nawet do odczyniania uroków.

Babka lancetowata


Bluszczyk kurdybanek (Glechoma hederacea)
Bluszczyk kurdybanek

Powszechna, niewysoka roślina. Często traktowana jako chwast. Kwiaty przypominają nieco storczyki w miniaturce. Ma własności lecznicze, miododajna, używana również jako przyprawa.

Bluszczyk kurdybanek


Bobrek trójlistkowy (Menyanthes trifoliata)
Bobrek trójlistkowy Babka lancetowata

Nie dość częsta roślinka możnaby pomyśleć patrząc na jej piękny kwiat. Delikatna, koronkowa robota. Mieszka na podmokłych terenach i torfowiskach. Na duże siedlisko tych kwiatów trafiłem przypadkiem poraz pierwszy w tym roku akurat w porze kwitnienia. Po kilku dniach kwiatów już nie było.

Bobrek trojlistkowy


Brodawnik zwyczajny (Leontodon hispidus)
brodawnik zwyczajny

Pospolita bylina - kolejna robiąca za mniszek ale tylko na pierwszy rzut oka.Chaber łąkowy (Centaurea jacea)
Chaber łąkowy

Kolejna roślina astrowata. Występuje w wielu odmianach. Nektarodajna.

Chaber łąkowyDąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans)
Dąbrówka rozłogowa

Jeszcze jedna ale chyba najładniejsza roślina z rodziny jasnotowatych. Znaleziona w kącie łąki na granicy lasu. Pospolita. Nektar dąbrówki jest przysmakiem wielu gatunków motyli.

Dąbrówka rozłogowa

Dąbrówka rozłogowa


Dzięgiel leśny (Angelica sylvestris)
Dzięgiel leśny Dzięgiel leśny

Pospolita roślina z rodziny selerowatych. Kwiaty tworzą baldachimy (fachowo: baldachy). Lecznicza i trująca zarazem.

Dzięgiel leśny


Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum)
Dziurawiec zwyczajny Dziurawiec zwyczajny

Pospolita w Polsce bylina, jedna z najpopularniejszych roślin stosowana w ziołolecznictwie w wielu schorzeniach, znana już starożytnym.

Dziurawiec zwyczajny


Dzwonek rozpierzchły (Campanula patula)
Dzwonek rozpierzchły

Pospolita roślina z rodziny dzwonkowatych - jeden z kilku polskich dzwonków. Na łąkach wokół Przecznicy bardzo liczny wiosną i wczesnym latem.

Dzwonek rozpierzchły Dzwonek rozpierzchły


Dzwonek wąskolistny (Campanula polymorpha) lub Dzwonek okrągłolistny (Campanula rotundiflora)
Dzwonek wąskolistny

Drugi z przecznickich dzwonków. Częsty w naszych okolicach. Dostępne mi źródła nie pomagają rozsztrzygnąć, który to z dzwonków: wąsko- czy okrągłolistny. Wikipedia mówi nawet, że jeden jest synonimem drugiego.. Fakt, że ten pierwszy występuje w Karpatach, sugeruje tę drugą możliwość.Fiołek Rivina (Viola riviniana)
Fiołek Rivina

Jeden z kilku obecnych wokół Przecznicy fiołków.Fiołek trójbarwny (Viola tricolor)
Fiołek trójbarwny

Fiołek trójbarwny

Drugi z fiołków przecznickich. Ma właściwości lecznicze. Po wysianiu łąki wokół domu latem 2011 przybyło nam sporo innej odmiany botanicznej fiołka trójkolorowego:

Fiołek trójbarwnyFirletka poszarpana (Lychnis flos-cuculi)
Firletka poszarpana

Częsty kwiatek na podmokłej części naszej łąki w okolicach Mrożynki. Kwiatostan z daleka przypomina goździk, bo i do rodziny goździkowatych należy. Z bliska pojedyncze płatki wyglądają niczym łopaty łosia. Ma własności lecznicze, hodowany również jako roślina ozdobna.

Firletka poszarpana Firletka poszarpana


Gajowiec żółty (Galeobdolon luteum)
Gajowiec żółty

Powszechna w Polsce bylina z rodziny jasnowatych, do których należą również bazylia, hyzop, kocimiętka, lawenda i wiele innych popularnych i pożytecznych roślin. Choć liście z wyglądu przypominają pokrzywę, to nie jest ta sama półka.

Gajowiec żółty

Gajowiec żółtyGoryczel jastrzębcowaty (Picris hieracioides)
Goryczel jastrzębcowaty

Kolejny astrowaty, pospolity.

Goryczel jastrzębcowatyGorysz pagórkowy (Peucedanum oreoselinum)
Gorysz pagórkowy

Pospolita bylina z rodziny selerowatych. Posiada własności lecznicze ale i trująca.

Gorysz pagórkowy

Gorysz pagórkowyGółka długoostrogowa (Gymnadenia conopsea)
Gółka długoostrogowa

Inna nazwa - koślarek. Przepiękna roślinka z rodziny storczykowatych. Powszechna w rejonach górskich an terenach podmokłych. W Polsce gatunek objęty ścisłą ochroną gatunkową. To m.in. z jej powodu ustanowiono w naszym regionie obszar Natura2000 £ąki Gór i Pogórza Izerskiego (kod obszaru: PLH020102).

Gółka długoostrogowa

Gółka długoostrogowa
W poprzednich latach trafiłem na tylko jeden egzemplarz. W tym roku znalazłem ich całą bandę - kilkadziesiąt osobników w stanie inteswynego kwitnienia. Piękny widok.

Gółka długoostrogowa

Gółka długoostrogowa


Gwiazdnica gajowa (Stellaria nemorum)
Gwiazdnica gajowa

Bylina z rodziny goździkowatych. Pospolita w Polsce. Miododajna.

Gwiazdnica gajowaJaskier rozłogowy (Ranunculus repens)
Jaskier rozłogowy

Kolejna trująca roślina z rodziny jaskrowatych. Nadaje się na rabaty ale częściej traktowana jako chwast. Wiosenna łąka jaskrowa:

Jaskier rozłogowy


Jasnota plamista (Lamium maculatum)
Jasnota plamista

Jedna z jasnot z dużej i ciekawej rodziny jasnotowatych. Pospolita, czasem hodowana jako roślina ozdobna.

Jasnota plamistaJastrun właściwy (Leucanthemum vulgare)
Jastrun właściwy Jastrun właściwy

Inaczej złocieñ właściwy lub sympatyczniej - margaretka. Pospolita bylina atrowata, często uprawiana jako roślina ozdobna.Jastrzębiec żmijowcowaty (Hieracium echioides)
Jastrzębiec żmijowcowaty

Astrowate. Roślina chroniona - umieszczona na czerwonej liście roślin Polski.Kłoć wiechowata (Cladium mariscus)
Kłoć wiechowata Kłoć wiechowata

Przedstawiciel turzycowatych. Ważna roślina torfotwórcza. W Polsce roślina objęta ścisłą ochroną gatunkową: jedna z tych, z powodu - czy dla - których powstają obszary Natura 2000.Knieć błotna, kaczeniec (Caltha palustris)
Knieć błotna

Najpiękniejsza roślina z rodziny jaskrowatych, powrzechnie kojarzona z podmokłymi łąkami i brzegami strumieni. Trująca. Kwitnie krótko w maju i czerwcu.

Knieć błotna
Po przekwitnięciu wykształca owoce:

Knieć błotna


Komonica zwyczajna (Lotus corniculatus)
Komonica zwyczajna Komonica zwyczajna

Roślina z rodziny bobowatych, do której należą sam bób czy groch ale też żarnowiec, koniczyna, janowiec, łubin. W niektórych krajach uprawiana na paszę.

Komonica zwyczajna

Komonica zwyczajna


Koniczyna biała (Trifolium repens)
Koniczyna biała

Roślina bobowata wystęująca zarówno w środowiku naturalnym jak i powszechnie uprawiana na zieloną paszę. Miododajna - przyciąga pszczoły i trzmiele. Ze względu na dużą zawartość białka bywa spożywana przez ludzi np. w sałatkach - choć nie jest ona najlepiej przyswajalna na surowo.Koniczyna długokłosowa (Trifolium rubens)
Koniczyna dlugokłosowa

Dekoracyjna odmiana koniczyny polnej ale występująca również w stanie naturalnym w Polsce}. Do Przecznicy sprowadzona ręką ogrodnika.

Koniczyna dlugokłosowaKoniczyna łąkowa (Trifolium pratense)
Koniczyna łąkowa

Kuzynka koniczyny białej. Również miododajna ale ze względu na budowę kwiatu zapylana tylko przez trzmiele. Powszechnie uprawiana na paszę, o licznych zastosowaniach leczniczych. Narodowy kwiat Duñczyków.Koniczyna różnoogonkowa (Trifolium campestre)
Koniczyna różnoogonkowa

Choć opisana jako jeden najbardziej rozpowszechnionych gatunków koniczyn w Polsce, nie pamiętam bym spotkał ją gdzieś wcześniej.

Koniczyna różnoogonkowa


Konwalijka dwulistna (Maianthemum bifolium)
Konwalijka dwulistna

Pospolita w całej Polsce roślina z rodziny szparagowatych. Ma trujące owoce.

Konwalijka dwulistnaKosaciec żółty, irys (Iris pseudacorus)
Kosaciec żółty

Cześciej spotykany w ogrodach zasadzony ludzką ręką niż na wolności, choć generlanie jest to bylina pospolita w przyrodzie. Powyższy egzemplarz to jedna z kilku dziko rosnących kęp na mokrej torfowej łące w naszej okolicy. Raz zadomowiony, rozprzestrzenia się dość szybko - trudny do usunięcia gdy zajmie większy obszar. No ale po co usuwać...Kozibród wielki (Tragopogon dubius) lub Kozibród łąkowy (Tragopogon pratensis)
Kozibród wielki

Duża roślina astrowata. Piękny, koronkowej roboty kwiat. Po przekwitnięciu tworzy duży dmuchawiec. Poradnik survivalowy zalicza ją do roślin jadalnych.

Kozibród wielkiKrwawnik kichawiec (Achillea ptarmica)
Krwawnik kichawiec

Wysoka roślina z rodziny astrowatych, powszechna w Polsce. Kłącze ma własności lecznicze.Krwawnik pospolity (Achillea millefolium)
Krwawnik pospolity

Brat-bliźniak krwawnika kichawca. Mniejszy ale jeszcze bardziej rozpowszechniony i o dużo szerszym zastowaniu - jako roślina lecznicza (m.in. przyspiesza gojenie się ran - stąd jego polska nazwa), rabatowa, przyprawa kuchenna i składnik kosmetyków. Nazwa gatunkowa Achilleae pochodzi od samego Achillesa, który ponoć jako pierwszy rozpoznał i opisał jej własności lecznicze

Krwawnik pospolity


Kuklik szkarłatny (Geum coccineum)
Kuklik szkarłatny

Roślina z rodziny różowatych. Chętnie uprawiana ze względu na ładne kwiaty: nadaje się na skalniaki jak i jako kwiat cięty.Lepnica rozdęta (Silene vulgaris)
Lepnica rozdęta

Roślina z rodziny goździkowatych. Pospolita. Tworzy ładne beczułkowate kwiaty. Dobry pożytek pszczeli.

Lepnica rozdęta


Lnica pospolita (Linaria vulgaris)
Lnica pospolita

Bylina z rodziny babkowatych. Posplita w Polsce. W Angli nadano jej wiele różnych nazw, m.in. Butter-and-Eggs - masło i jajka. Lecznicza ale w nadmiarze trująca. Po ścięciu kwiaty długo trzymają się w wazonie.

Lnica pospolitaŁubin trwały (Lupinus polyphyllus)
£ubin trwały

Kiedyś sprowadzona z Ameryki, jest w tej chwili pospolicie występującą w Polsce w stanie dzikim rośliną bobowatą. Uprawiana w celach ozdobnych oraz jako roślina pastewna.Mak wątpliwy (Papaver dubium)
Mak wątpliwy

Częsty gatunek maka na terenach ruderalnych. Traktowany jako chwast. Zawiera szkodliwy alkaloid.Miesiącznica trwała (Lunaria rediviva)
Miesiącznica trwała

Rzadka w Polsce roślina z rodziny kapustowatych.Mniszek pospolity, Mniszek lekarski (Taraxacum officinale)
Mniszek pospolity

Wieloletnia rodzina astrowata. Powszechnie mylona z mleczem, który jest inną choć nieco podobną rośliną. Szerokie zastosowanie lecznicze, kulinarne i jako pasza. W Angli z kwiatów mniszka robiono wino (dandelion wine).Naparstnica purpurowa (Digitalis purpurea)
Naparstnica purpurowa

Bylina lub dwuletnia roślina z rodziny babkowatych. Kiedyś wykorzystywana w zielartswie, trująca.Narcyz żonkil (Narcissus jonquilla)
Narcyz żonkil

Amarylkowata roślina znana u nas chyba wyłącznie jako kwiat ozdobny, choć może mieszñcowate odmiany narcyza występuję w Polsce również jako roślina dzika. Przed laty kilka kępek żonkili rozsiało się po naszej działce i od tej pory rosną sobie przez nikogo nie niepokojone, jako jedne z pierwszych ciesząc oko wczesną wiosną.

Narcyz żonkil


Nawłoć pospolita (Solidago virgaurea)
Nawłoć pospolita Nawłoć pospolita

Wieloletnia, pospolita roślina astrowata przybyła do nas ze świata arabskiego. Surowiec zielarski od wielu stuleci, pożytek pszczeli, może być szkodliwa. Czasem hodowana jako roślina ogrodowa.Nawłoć olbrzymia, nawłoć późna (Solidago gigantea)
Nawłoć olbrzymia

Kuzynka nawłoci pospolitej, przybyła z Ameryki Północnej. Silnie inwazyjna.Niezapominajka błotna (Myosotis palustris)
Niezapominajka błotna

Pospolita w Polsce roślina z rodziny ogórecznikowatych. W stanie dzikim zamieszkuje bagna, podmokłe łąki. Czasem uprawiana jako roślina ozdobna. Ciekawe, że po angielsku nazywa się Forget-me-not.

Niezapominajka błotnaOstrożeñ błotny (Cirsium palustre)
Ostrożeñ błotny

Dwuletnia a czasem trwała roślina z rodziny astrowatych. Pospolita w Polsce, częsty mieszkaniec podmokłych łąk. Potrafi dorosnąć do 2m wysokości.

Ostrożeñ błotny


Ostrożeñ błotny


Ostrożeñ błotny


Ostrożeñ dwubarwny (Cirsium helenioides)
Ostrożeñ dwubarwny Ostrożeñ dwubarwny

Choć rodzimy, jest to znacznie rzadszy gatunek ostrożenia. Zaliczany do roślin arktyczno-alpejskich, w Polsce występuje głównie w Sudetach i Karpatach. Nie tak kłująy jak inne osty czy ostrożenie.Podbiał pospolity (Tussilago farfara)
Podbiał pospolity

Bylina z rodziny astrowatych. Znana od strarożytności w medycynie ludowej.

Podbiał pospolity


Poziewnik miękkowłosy (Galeopsis pubescens)
Poziewnik miękkowłosy

Z rodziny jasnowatych, bliski krewny jasnoty plamistej. Roślina typowa dla przydrożnych zarośli, trująca.

Poziewnik miękkowłosyPoziomka pospolita (Fragaria vesca )
Poziomka pospolita

Mimo że powszechnie uprawiana w ogrodach, najlepsze są te dzikie rosnące na słonecznych łąkach..

Poziomka pospolitaPrzegorzan pospolity (Echinops ritro)
Przegorzan pospolity

Silnie miododajna roślina wieloletnia. Pospolita w Polsce ale akurat w naszym sąsiedztwie pojawił się wskutek sztucznego nasadzenia w celu zapewnienia pożytku dla pszczół w środku lata.

Przegorzan pospolityPrzetacznik ożankowy (Veronica chamaedrys)
Przetacznik ożankowy

Pospolita w Polsce bylina. Kwiaty nieco przypominają niezapominajkę. Miododajna, czasem spotykana w ogródkach skalnych.

Przetacznik ożankowyRabarbar ogrodowy (Rheum rhaponticum)
Rabarbar ogrodowy

Choć zamieszczaniu tu roślin posadzonych ręką człowieka unikam, dla rabarbaru robię wyjątek. Po pierwsze, bo sam się rozsiał poza ogrodem, a po drugie ze względu na powyższy obrazek. A i dżem z niego przepyszny...Rdest wężownik (Polygonum bistorta)
Rdest wężownik

Pospolita bylina o szerokim zastosowaniu, przede wszystkim jako surowiec zielarski: jest jednym z najsilniejszych ziół o właściwościach ściągających. W Angli z korzenia rdestu robi się pudding.

Rdest wężownik

Piękna czerwcowa łąka rdestowa:
Rdest wężownikRogownica kutnerowata (Cerastium tomentosum)
Rogownica kutnerowata Rogownica kutnerowata

Roślina goździkowata, często uprawiana jakop ozdobna. Po angielsku zwana śnieg latem (Snow-in-Summer) - głównie z powodu licznych białych kwiatów okrywających latem gęsto ziemię ale też i z powodu pokrytych meszkiem liści, które sprawiają wrażenie oszronionych.Rogownica polna (Cerastium arvense)
Rogownica polna Rogownica polna

Tylko trochę mniej dekoracyjna kuzynka rogownicy kutnerowatej.Rzeżusznik piaskowy, gęsiówka piaskowa (Cardaminopsis arenosa)
Rzeżusznik piaskowy

Pospolita roślina kapustowata.

Rzeżusznik piaskowy

Rzeżusznik piaskowySiódmaczek leśny (Trientalis europaea)
Siódmaczek leśny

Malutka roślinka z rodziny pierwiosnkowatych. Zwykle o siedmiu płatkach i siedmiu pręcikach, jak ten na zdjęciu - stąd nazwa.Starzec jakubek (Senecio jacobaea v. Jacobaea vulgaris)
Starzec jakubek

Dwuletnia lub trwała roślina z rodziny astrowatych. Zawiera wiele różnych alkoloidów trujących dla zwierząt, zwłaszcza koni i bydła. Przed zjedzeniem na świeżo chroni jej gorzki smak, który jednak znika po wysuszeniu.Szczaw polny (Rumex acetosella)
Szczaw polny Szczaw polny

Roślina dwupienna - na lewym zdjęciu osobnik żeñski, na prawym - męski. Jest wskaźnikiem gleb kwaśnych.Szczawik zajęczy (Oxalis acetosella)
Szczawik zajęczy

Pospolita "koniczyna" zajęcza, choć z koniczyną nic wspólnego nie ma. Roślina jadalna, lecznicza.

Szczawik zajęczyŚnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis)
Śnieżyczka przebiśnieg

Nasz zwiastun wiosny. Roślina z rodziny amarylkowatych, czyli bylin jednoliściennych. Choć dość popularna w Europe, w wielu krajach znajduje sę na liście gatunków zagrożonych. W Polsce spotykana głównie na południu. Podlega ochronie gatunkowej. Często hodowana w celach ozdobnych. Stanowi pierwszy wiosenny pożytek dla wygłodzonych po zimie pszczół.Wełnianka wąskolistna (Eriophorum angustifolium)
Wełnianka wąskolistna

Niby pospolita roślina z rodziny ciborowatych (turzycowatych), ale trzeba się nachodzić, by ją zabaczyć: albo wybierając się na rozległe torfowiska izerskie czy karkonoskie albo brodząc po podmokłych łąkach pogórza. Jedna z roślin z półki pt. Natura 2000 - mogłaby być wręcz godłem "naszego" obszaru "£ąki Gór i Pogórza Izerskiego".
Późną wiosną zawiązują się na łodydze dekoracyjne, puszyste, przypominające kłębki waty lub bawełny owocostany, utrzymujące się na roślinie aż do późnej jesieni. Kiedyś używano tej "waty" do wypychania poduszek. Po angielsku common cottongras czyli pospolita trawa bawełniana - choć nie jest ani trawą ani bawełną, trafnie oddaje jej naturę.
Dla turystów górskich obecność tej rośiny oznacza zwykle potencjalnie niebezpieczne, głebokie bagno.

Wełnianka wąskolistna Wełnianka wąskolistna

Wełnianka wąskolistna Wełnianka wąskolistna

Wełnianka wąskolistnaWrotycz pospolity (Tanacetum vulgare)
Wrotycz pospolity Wrotycz pospolity

Kolejna pospolita roślina z rodziny astrowatych. Charakterystyczny element pejzażu w całej Polsce. Wiele zastosowañ w zielarstwie od czasów greckich, toksyczna. W gospodarswtach ekologicznych używana do zwalczania stonki i mszyc, a kiedyś również do odganiania much i komarów. W przeszłości miała zastosowania kulinarne mimo trujących właśności.Wszewłoga górska (Meum athamanticum)
Wszewłoga górska

Kolejna - choć powinienem powiedzieć pierwsza i najważniejsza - roślina, dla której na północnych zboczach Grzbietu Kamienickiego utworzono obaszar Natura 2000 - "£ąki Gór i Pogórza Izerskiego". W Polsce występuje powszechnie tylko w Sudetach. Z wyglądu niepozorna - przypomina kilka innych roślin wykształcających białe baldachy, np. dzięgiel, krwawnik czy gorysz. Jej znaczenie wynika z faktu, że jest typowym reprezentantem siedlisk przyrodniczych określanych jako górskie łąki konietlicowe użytkowane ekstensywnie (Polygono-Trisetion), występujących w regionie alpejskim.
Ma charakterystyczny anyżkowo-marchewkowy zapach - wystarczy rozestrzeć w dłoni liście czy kwiaty.
Wczesnowiosenna postać rośliny jeszcze bez kwiatów:

Wszewłoga górska

Pierwsze pąki kwiatów - jeszcze różowawe:
Wszewłoga górska

I kwiaty w pełnej krasie:
Wszewłoga górskaWyczyniec łąkowy, pot. lisi ogon (Alopecurus pratensis)
Wyczyniec ł¹kowy

Jedna z pospolitych traw w naszym kimacie o charakterystycznej wiesze w okresie kwitnienia. Cenna w hodowli bydła a ze względu na przebarwienia młodszych osobników bywa również traktowana jako roślina rabatowa.Wyka płotowa (Vicia sepium)
Wyka płotowa

Jedna z wielu gatunków wyk występujących w Polsce.

Wyka płotowaWyka ptasia (Vicia cracca)
Wyka ptasia

Bobowata roślina powszechnie występujaca w całej Polsce. Cenny składnik paszy dla bydła - po angielsku nazywana jest wyką krowią.Zawilec gajowy (Anemone nemorosa)
Zawilec gajowy Zawilec gajowy Zawilec gajowy

Roślina z rodziny jaskrowatych. Jeden ze zwiastunów wiosny w całej Europie. Trująca, w kontakcie ze skórą mocno drażniąca. Od starożytności wykorzystywana leczniczo. Przysmak jeleniowatych.Ziarnopłon wiosenny (Ficaria verna)
Ziarnopłon wiosenny

Również jaskrowata roślina popularnie zwana pszonką. Kwitnie niemal równowcześnie z zawilcem tworząc z nim zielono-żółto-białe dywany. Czasem uprawiana jako roślina ozdobna. Kiedyś również surowiec zielarski i kulinarny.