NSV Müttererholungsheim Querbach

"10 schöne fotografische Aufnahmen zur Erinnerung an meinen Aufenthalt im NSV. Müttererholungsheim Querbach im Isergebirge"
pl. "10 pięknych fotograficznych ujęć dla upamiętnienia mojego pobytu w Ośrodku Wypoczynkowym NSV dla Matek, Przecznica w Górach Izerskich"


NSV Müttererholungsheim Querbach
NSV Müttererholungsheim Querbach Dziesięciopocztówkowy albumik w formie harmonijki upamiętniający pobyt w ośrodku NSV Erholungsheim. W moje ręce trafił niestety jako wydawnictwo już tylko siedmiopocztówkowe ale poza tym w bardzo dobrym stanie. Wydawcą albumu był znany nam już wydawca kartek Oswald Kühne (Photo-Kunstanstalt und Verlag Friedeberg / Isergebirge).
A i same kartki też w większości już znane, choć wśród tych siedmiu zachowanych znalazły się dwie dla mnie całkiem nowe i jedna "trochę nowa" - prezentuję je poniżej. Zdjęcia pochodzą z lat 30-tych i początku 40-tych XX w., kiedy to zostały wydane jako samodzielne pocztówki. Zebrane w harmonijkę i opakowane w ładną okładkę w formie koperty, wydane zostały ponownie ok. 1941r. Daty tej pewien na 100% nie jestem, gdyż nie ma innych podpowiedzi niż same kartki. Najważniejsza wskazówka to sama nazwa wydawnictwa i tytuły większości kartek - zawierają one nazwę ośrodka jako NSV Müttererholungsheim, która według moich wcześniejszych dociekań pojawiła się nie wcześniej niż w 1937r. i nie później niż w 1941r. Obstawiam termin bliżej tej ostatniej granicy.
Kartki oczywiście nie doczekały się obiegu. Musiały jednak cały czas przeleżeć dobrze zabezpieczone, bo ich rewersy ciągle lśnią białością, co jest niespotykane w przypadku kartek po przejściach: NSV MMüttererholungsheim RewersNowe kartki: NSV Müttererholungsheim Querbach

"Querbach im Isergebirge. Blick auf das NSV. Müttererholungsheim"

pl. "Przecznica w Górach Izerskich. Widok na Ośrodek Wypoczynkowy NSV dla Matek."

Znany budynek w nietypowym ujęciu mniej więcej z miejsca, gdzie dzisiaj nasza działka ma swój południowo-zachodni narożnik. Tuż przy prawej krawędzi obrazka, mniej więcej w połowie wysokości, flaga z hackenkreuz nie pozostawia złudzeń jakiej ideologi ośrodek ten służył..

wyd.: Photo-Kunstanstalt und Verlag Friedeberg / Isergebirge
bez obiegu


NSV Müttererholungsheim Querbach

"NSV. Müttererholungsheim, Speisesaal"

pl. "Ośrodek Wypoczynkowy NSV dla Matek, sala jadalna"

Sala jadalna ośrodka w czasie wzmożenia ideologicznego, co widać po dekoracjach ścian: nad radiem potret malarza z Austrii a po drugiej stronie hasło jego kolegi od oświecenia publicznego: "Mutter und Kind sind das Unterpfand für die Unsterblichkeit eines Volkes", czyli "Matka i dziecko są rękojmią nieśmiertelności narodu".

wyd.: Photo-Kunstanstalt und Verlag Friedeberg / Isergebirge
bez obiegu:Trochę nowa kartka: NSV Müttererholungsheim Querbach

"NSV. Müttererholungsheim, Querbach i. Isergebirge"

pl. "NSV. Ośrodek Wypoczynkowy dla Matek, Przecznica w Górach Izerskich"

Druga świeżość tej kartki polega na tym, że wydawca już raz to zdjęcie wykorzystał na innej pocztówce (patrz kilka kartek wcześniej). Różnice między nimi pochodzą moim zdaniem z retuszu. Podstawowa z nich to obecność szyldu na wejściem, którego treści niestety nie jestem w stanie rozszyfrować. Druga - to tytuł kartki, który w tej wersji wydaje się być oryginałem, podczas gdy na bliźniaczej kartce nadklejony był innym.

wyd.: Photo-Kunstanstalt und Verlag Friedeberg / Isergebirge

bez obiegu: