Dreßler's Gasthaus

"Dreßler's Gasthaus u. Fleischerei Querbach i. Isergeb."
pl. "Gospoda i masarnia Dresslerów Przecznica Góry Izerskie"

Na rewersie: "Dreßler's Gasthaus u. Fleischerei Querbach i. Isergeb. Fernruf: Rabishau Nr. 49 Heizbare Fremdenzimmer mit voller Pension Anerkannt gute Küche"

wyd.: Photo-Kunst-Verlag L. Niepel-Brodt, Friedeberg a. Qu. Nr. 2363
Obieg: 21/06/1929 Rabishau (Isergeb.)

Dreßler's Gasthaus

"Dresslers Gasthaus u. Fleischerei, Querbach i. Isergeb."
pl. "Gospoda i masarnia Dresslerów, Przecznica Góry Izerskie"

Na rewersie: "Dresslers Gasthaus u. Fleischerei Querbach i. Isergeb. Fernruf: Rabishau Nr. 49. Fremdenzimmer mit voller Pension anerkannt gute Küche, heizbare Zimmer."

wyd.: Photo-Kunst-Verlag L. Niepel-Brodt, Friedeberg, Queis Nr. 2275
Obieg: 31/12/1944 Greiffenberg (Schles) a

Bliźniacze kartki. Dwie wersje - fotograficzna i artystyczna - tego samego obrazka. Pierwszy raz zdjęcie wykorzystane bezpośrednio na kartce. Po jakimś czasie artysta-grafik wykorzystał je ponownie do stworzenia grafiki przedstawiającej zimowe wyimaginowane ujęcie tego samego fragmentu wsi: domalował śnieg, gdzieniegdzie wykosił i zubożył roślinność (w końcu to zima!) a w innym miejscu ją upiększył (drzewo przed pensjonatem), rower piechura zredukował do kija - no bo rowerem po takim śniegu i tak by nie ujechał.
Ale to nie koniec ciekawostek... Ta druga z kartek została podpisana w imieniu "die ganze Familie Dreßler" a więc nazwiskiem właścicieli tego interesu. To jakby przyłapać historię wsi na gorącym uczynku!
No i ostatnia ciekawa rzecz: data nadania. Jest ostatni dzień 1944 roku. Ruskie tanki stoją jeszcze nad Wisłą ale już za parę dni ruszą i zatrzymają się dopiero w Berlinie. 3 tygodnie po nadaniu kartki pojawiają się w Przecznicy pierwsi uciekinierzy z Wrocławia, chwilę potem z Lwówka i wsi Pielgrzymka. W połowie lutego pada rozkaz ewakuacji wsi - przez niewielu mieszkańców wykonany. W maju są tu już Rosjanie a zaraz potem i polskie wojska. W czerwcu pierwsza duża grupa Querbacherów opuszcza wieś...
Kartka ta to zatem jedno z ostatnich świadectw cichego i spokojnego życia wsi..

Dreßler's Gasthaus